Blog Layout

Apstiprināts VeA fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta pieteikums

nov. 25, 2020

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” izplānotais - sagatavotais Latvijas Zinātnes Padomes (LZP) granta konkursa pieteikums Nr. lzp-2020/2-0101 “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”/„The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects” (FSR) ir ticis augstu novērtēts un finansiāli apstiprināts ar LZP 2020.gada 9.novembra lēmumu.


Projekta  mērķis ir izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā. Piedāvātā jaunā zinātniskā pieeja sniegs iespēju iegūt unikālus rezultātus, kas iegūti ar radar-detektēšanas tehniku, izmantojot bistatiskas sistēmas. Piedāvātās metodikas priekšrocība - tā var detektēt kosmosa objektus neatkarīgi no to formas un materiāla.


Projektā tiks pētīts praktiskais pielietojums izstrādātajai metodei, kura veic novērojamā objekta koordinātu noteikšanu ar ļoti augstu precizitāti. Metodikas pārbaudē tiks iekļauta VLBI kompleksa kalibrācija, izmantojot gan dabiskus radio avotus, gan mākslīgos augsti orbitālos pavadoņus. Izstrādātā metode tiks pielietota, novērojot tuvās Zemes telpas objektus ar VSRC radioteleskopu kompleksu, tādejādi praktiski novērtējot metodes efektivitāti. Izstrādāto metodi varēs pielietot sistēmās, kas veic kosmisko draudu identificēšanu, un uzdevumos, kas saistīti ar kosmosa satiksmes organizēšanu pie arvien augošā objektu skaita.


Projekta aktivitātes ir plānots īstenot laika posmā no 1.12.2020. līdz 31.12.2021., kopējais finansējums ir 100 389,00 eiro. Projektā kopumā ir plānots iesaistīt 5 zinātniskos darbiniekus, projekta vadītājs ir Ņižņijnovgorodas Radio fizikālā pētījuma institūta vadošais pētnieks Nikolajs Dugins, kurš ir jaunās metodikas autors un kuram ir vairāk kā 230 zinātniskās publikācijas un kompetence projekta pētījuma virzienos.


Share by: