Blog Layout

Irbene piedalās zvaigžņu nāvēs pētījumos

jūl. 30, 2018

Astronomi, kas veic supernovas pētījumus, ieguvuši pārsteigumu, atklājot, ka viens no supernovas sprādzieniem, patiesībā ir zvaigzne, kas izvilkta ar supermasīvu melno caurumu. Šī reta zvaigžņu nāve, kas pazīstams kā plūdmaiņu pārtraukums (tidal disruption event – TDE), rodas tad, kad supermasīva melnā cauruma gravitācija sadala gabalos zvaigzni, kas atradusies pārāk tuvu masīvam briesmonim.


Sākotnēji pētnieki novēroja sadūrušos galaktiku pāri, kas pazīstama kā Arp 299, gandrīz 150 miljoni gaismas gadu no Zemes. Šī kosmosa platība ir tik bagāta ar supernovas sprādzieniem, ka tiek saukta par “supernovas rūpnīcu”. Tomēr 2005. gada janvārī pētnieki atklāja spožu infrasarkano staru izstarojumu no vienas no šīm galaktikām, un tā paša gada jūlijā no vienas un tās pašas vietas parādījās jauns atšķirīgs radiosignālu avots.

Nākamās desmitgades laikā komanda turpināja novērot radiosignālus, izmantojot metodi, kas pazīstama kā ļoti garas bāzes interferometrija (VLBI). VLBI ietver vairāku teleskopu attālinātu koordināciju visā pasaulē, lai noteiktu laiku koncentrētos uz vienu radio avotu. Šī metode nodrošina ārkārtīgi augstas izšķirtspējas attēlveidošanu, pētot radio avotu kosmosā, sniedzot pētniekiem detalizētus datus par TDE. Novērojumiem izmantoja teleskopus Eiropas VLBI tīklā (EVN) un Ļoti garas bāzes masīvu (VLBA), savukārt savāktie dati tika korelēti VLBI ERIC (JIVE), Nīderlandē un Ļoti liela masīva ( VLA), ASV.

Informācija iegūta no http://www.jive.eu/.



Pilns raksts pieejams šeit.

Share by: