Blog Layout

IZI VSRC vadošais pētnieks Ivars Šmelds un pētnieks Artis Aberfelds piedalījās konferencē “15th European VLBI Network (EVN) Symposium and the EVN Users Meeting “15th EVN Symposium”"

aug. 01, 2022

Laika periodā no 10.07.2022. līdz 16.07.2022. VeA IZI VSRC vadošais  pētnieks Ivars Šmelds un pētnieks Artis Aberfelds piedalījās konferencē “15th European VLBI Network (EVN) Symposium and the EVN Users Meeting “15th EVN Symposium””, kas norisinājās Korkā (UK).

Konference norisinājās University College Cork's akadēmiskajā centrā, hibrīd-formātā, vairākums ~ 120 dalībnieku ieradās klātienē, bet aptuveni 40 konferences dalībnieku piedalījās attālinātā režīmā un savus ziņojumus sniedza izmantojot Zoom platformu. Kopumā tika pārstāvētas 25 valstis, pārsvarā no Eiropas.


Arī IZI VSRC pārstāji sniedza savus ziņojumus konferences ietvaros:

  • Artis Aberfelds ar prezentāciju : "Cloudlet evolution in IRAS 20126+4104 during last 15 years and its periodic variability",
  • Ivars Šmelds ar posterveida ziņojumu: "VLBI observations of two variable sources from Irbene methanol maser monitoring program".


Konferencē tika apskatītas sekojošas tematikas:

  • AGN (aktīvie galaktiku kodoli),
  • māzeru parādības,
  • lokālo galaktiku pārskati,
  • novērojumu tehnoloģijas,
  • tranzienti (mainīgi radio signālu avoti),
  • planetārās sistēmas,
  • kosmoloģija un LOFAR,

kā arī notika EVN lietotāju sanāksme, kuras laikā notika atgriezeniska saite starp zinātniekiem un JIVE/EVN (tīkla pārvaldītājiem).


Konferences starplaikos notika aktuālas diskusijas un apspriedes par zinātnes attīstību un nākotnes sadarbības iespējām. Kā atzīst Artis Aberfelds - īpaši nozīmīgas bija sarunas ar pārstāvjiem un Nikolaja Kopernika Universitātes, Toruņas (Polijā), tika nolemts veikt savstarpēju datu apmaiņu, lai pārliecinātos par to kvalitāti un efektīvāk koordinētu māzeru monitoringa centienus. IZI VSRC pārstāvjiem bija iespēja arī tikties personiski ar 2 doktorantiem, ar kuriem,  iepriekš komunikācija bija noritējusi tikai  elektroniskā formātā. Tika arī pausts nodoms, iesniegt kopēju EVN novērojumu pieteikumu.


Tika apspriestas sadarbības iespējas arī ar pārstāvjiem no Sardīnijas un Tosmanijas saistība ar kopēju interesi māzeru novējojams gan ar atsevišķu radio teleskopu gan interferometru. Pieminēšanas vērts ir arī ziņojums par tuvējo zvaigžņu pētījumiem, kas šķiet perspektīvs virziens izmantojot VSRC vienas bāzes līnijas interferometru, pētot M klases zvaigžņu uzliesmojumu biežumu un to intensitāti. Arī šeit, kā atzīmē pētnieki, ir iespējamas sadarbības iespējas ar JIVE pārstāvjiem.


Plašu interesi izraisīja arī metožu attīstība, jauni algoritmi un programmnodrošinājums, kam ilgtermiņā būtu jāatvieglo pētījumu veikšana. IZI VSRC kontekstā saistošākie ir saistīti ar  CASA papildinājumiem un ar JIVE EVN novērojumu procedūru uzlabojumiem, kā atzīmē pētnieki.


Kā ierasts konferences ietvaros tika nodrošinātā arī sociālā programma dalībnieku neformālākās gaisotnes nodrošināšanai, kā piemēram, posteru sesija.


Konferences noslēgumā vairāki pārstāvji izteica aicinājumu Latvijai un IZI VSRC uzņemt nākamo - “16th EVN Symposium” kurai būtu jānotiek 2024 gadā.


IZI VSRC pārstāvjiem dalība konferencē tika nodrošināta projekta “Atbalsts no Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)",  Nr. 1.1.1.5/18/I/009 īstenošanas ietvaros.

Share by: