Blog Layout

Projekta ATVASE ietvaros notika JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēde un darba seminārs

febr. 10, 2023

2023. gada 9. februārī, projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009 “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” ietvaros, notika JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēde un darba seminārs.


JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēdē un darba seminārā piedalījās pārstāvji no Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU).


JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēdes laikā VeA IZI VSRC direktors Aleksejs Klokovs informēja valdes sēdes dalībniekus par JIV-ERIC plāniem 2023. gadam, tā aktualitātēm un personāla izmaiņām konsorcija dalībnieku sastāvā. Valdes sēdes ietvaros tika ziņots par aktualitātēm LOFAR-ERIC (ILEC) un LOFAR 2.0 ieviešanā. Papildus iepriekš minētajai informācijai, A. Klokovs informēja JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēdes dalībniekus par projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” ietvaros veiktajām aktivitātēm, kā arī klātesošajiem tika prezentēts nacionālā konsorcija partnerības plāns.


Darba semināru atklāja VeA IZI VSRC Tehniskā dienesta vadītāja p.i. Mārcis Donerblics, kurš ziņoja par VeA IZI VSRC Radioteleskopu kompleksa attīstības projektiem un citām aktivitātēm. Savā ziņojumā M. Donerblics informēja JIV-ERIC semināra dalībniekus par daudzveidīgajām aktivitātēm saistībā ar radioteleskopu attīstību. Kā svarīgu faktu savā ziņojumā M. Donerblics atzīmēja Irbenes radioteleskopu pielāgošanu duālajam pielietojumam gan radioastronomijā, gan setelīttehnoloģijā. Semināra ietvaros M. Donerblics ziņoja, ka 2022. gada vasarā RKM projekta ietvaros tika pabeigts sekundārais spogulis radioteleskopa RT-32 datorvadāmo pozicionēšanas sistēmai – hexapod, ar ko nākotnē būtu iespējams kompensēt gravitācijas izmaņas antenas kopējā sistēmā novērojumu laikā, tādā veidā paaugstinot novērojumu efektivitāti. 


Darba semināra turpinājumā VeA IZI VSRC Astronomijas un astrofizikas nodaļas (AAN) pētnieks Vladislavs Bezrukovs ziņoja par VeA IZI VSRC radioastronomiskiem novērojumiem 2022. gadā un plānotiem novērojumiem 2023. gadā. Informēja semināra dalībniekus par plāniem saistībā ar Irbenes vienas bāzes inerferomentra, kā arī tika sniegta apkopota informācija par 2022.gada Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu apstiprinātajiem projektiem - abu projektu plānotiem uzdevumiem, rezultātiem, zinātnisko grupu un budžetiem. 


 JIV-ERIC nacionālā konsorcija darba seminārā VeA IZI VSRC Astronomijas un astrofizikas nodaļas vadītājs Juris Kalvāns uzstājās ar ziņojumu par VeA IZI VSRC pētījumiem un to rezultātiem astronomijā un astrofizikā, kas veikti 2022. gadā. Darba semināra dalībnieki tika iepazīstināti ar VeA IZI VSRC AAN pētījuma virzieniem, kā arī semināra dalībniekiem tika piedāvāts gana plašs ieskats par katru no nodaļas virziena darbībām un to sasniegtajiem rezultātiem. 


Darba semināra ietvaros ar ziņojumu par VeA IZI VSRC Augstas veiktspējas skaitļošanas (AVS) nodaļas aktualitātēm: signālu apstrādi, to metodikas un citām aktivitātēm piedalījās šīs nodaļas pārstāvi. Savā ziņojuma viņi informēja semināra dalībniekus par AVS nodaļas galvenajiem virzieniem, AVS infrastruktūras attīstību, sniedza detalizētu ieskatu par dalību īstenotājos projektos:

  1.  Ledus molekulu desorbcija starpzvaigžņu vidē (DIMD), 
  2. Vienas bāzeslīnijas radio interferometrs mūsdienu tranzientu astrofizikā (IVARS);
  3. Vairāku viļņu garuma kvaziperiodisku pulsāciju pētījums Saules un zvaigžņu uzliesmojumos (STEF);
  4. New science in Radio Astronomy: applying cutting-edge technology to enhance the entire data chain, from receiver to final output/Jaunākie zinātniskie pielietojumi radioastronomijā: visaktuālāko tehnoloģiju pielietojumi datu apstrādes procesu uzlabošanai dažādos posmos (no uztvērēja līdz gala rezultātam) RADIOBLOCKS) 

laika periodā no 2022. gada līdz 2027. gadam. 


AVS pārstāvji piedāvāja semināra dalībniekiem iepazīties ar aktivitāšu piemēriem, kuri saistīti ar radioastronomisko datu apstrādi un to metodiku, komētu pētījumiem un ar pētniecību valodniecībā. 

RTU vadošais pētnieks un Ģeomātikas katedras vadītājs Jānis Kaminskis JIV-ERIC darba seminārā ziņoja par projekta BalMarGrav aktualitātēm - smaguma spēka mērījumi uz Baltijas jūru. J. Kaminskis informēja semināra dalībniekus par projekta partneriem un sniedza detalizētu ieskatu par projekta darbības jomām. Savā ziņojumā J. Kaminskis arī informēja, ka projekta BalMarGrav ietvaros tiek saskaņoti dati par Zemes gravitāciju visā reģionā, lai ievadītu\pielietotu tos jaunā un vienotā augstuma atskaites sistēmā drošākai navigācijai, jūras infrastruktūrai un jūras satiksmes pārvaldībai.


JIV-ERIC nacionālā konsorcija darba semināru noslēdza LU Astronomijas institūta direktors Kalvis Salmiņš ar ziņojumu par Satelītu fotometriju. Savā ziņojumā Kalvis Salmiņš informēja JIV-ERIC darba semināra dalībniekus ar Satelītu fotometrijas pirmajiem rezultātiem un novērojumu konfigurācijām.



Darba seminārs un valdes sēde notika attālinātā režīmā, izmantojot ZOOM tiešsaistes platformu, līdz ar to pasākumam varēja pieslēgties ikviens interesents.


Seminārs notika projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009 “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” ietvaros.


Share by: