Blog Layout

Noslēdzies projekts Nr. 1.1.1.04/17/I/010 “Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas 3. kārta”

sept. 01, 2022

Projekta “Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas 3. kārta” (Nr. 1.1.1.04/17/I/010) īstenošana norisinājās gandrīz 5 gadus. Projekts finansēts no Eiropas Savienības struktūrfondiem (ERAF), kā arī Latvijas Republikas valsts budžeta, kopumā sastādot 1,56 milj. EUR finansējuma apjomu. 

Projekta mērķis bija VeA IZI VSRC (Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs") Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācija, VSRC un VeA zinātniskās kapacitātes un izcilības stiprināšana, ka arī sekmīgas integrācijas iespējas nodrošināšana starptautiskās zinātniskās organizācijas.


Projekta mērķa sasniegšanai ir nepieciešamas investīcijas VeA zinātniskajā infrastruktūrā, kas ir plānotas kā ieguldījums Irbenes radioteleskopu modernizācijā un esošās infrastruktūras atjaunošanā, nodrošinot tās ilgstspēju, tās atbilstību vienmēr augošajām starptautiskajām prasībām un normatīviem, kā arī zinātniskā kompleksa darbības efektivitātes uzlabošanai.


Galvenās projekta darbības sevi ietvēra:

  • Ar būvniecību nesaistīti Irbenes radioteleskopu kompleksa darbības efektivitātes celšanas pasākumi, kas tika vērsti uz RT-32 radioteleskopa uztveršanas efektivitātes uzlabošanu;
  • Irbenes radioteleskopu kompleksa atjaunošana un remontdarbi, kuru izpilde noslēdza Irbenes radioteleskopu kompleksa renovācijas darbus;
  • VeA IZI VSRC zinātniskās infrastruktūras papildināšana Astrofizikas un Tālizpētes nodaļām, kā arī mehānikas un elektronikas laboratorijām, kas nodrošina šo nodaļu sekmīgas darbības un attīstību, ceļot to zinātnisko kapacitāti un attīstot potenciālu.

 

Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas darbi veicināja šī objekta ilggadīgu, jaunā aprīkojuma iegūšanu Tālizpētes un Astrofizikas nodaļām, nodrošinot paplašinājumu mehānikas un elektronikas laboratoriju aprīkojuma klāstam.

Vērts atzīmēt, ka visi šie rezultāti veicinās fundamentālās zinātnes attīstību, cels Ventspils Augstskolas un VSRC zinātnisko potenciālu un kapacitāti, kā arī nākotnē veicinās zinātnisko atklājumu veikšanu. 


Projekta īstenošanas laikā ir iegādāts un izveidots:

  • divi FlexBuff serveri, no kuriem viens nogādāts uz JIV-ERIC mītni, kā arī abi serveri savienoti vienotā datu apmaiņas tīklā;
  • VSRC radio teleskopa RT-32 sekundāra spoguļa automātiskas pozicionēšanas sistēma;
  • izveidota rezerves barošanas sistēma RT-16 vajadzībām;
  • iegādātas visas komponentes, kas nepieciešamas platjoslas kriogēnā uztvērēja VLBI un vienas antenas novērojumiem izveidei, kā arī var tikt atsevišķi izmantotas pētniecībā;
  • 1 uztvērējs Saules pētījumiem;
  • 3 demonstrāciju displeji;
  • 14 jauni datori un atjaunotās programmatūras t.sk. licences;

 

Ir īstenoti Irbenes radioteleskopu RT-16 telpu atjaunošanas remontdarbi, kuru rezultātā ir izbūvētās 2. stāva telpas un pateicoties uzstādītājam metālā kāpnēm telpām nodrošināta piekļuve. 

 

Papildus visam minētajam, ir veikta jaunās uztvērēju kabīnes modernizācija un vērienīgu iekārtu uzstādīšanas process, veco uztvērēju kabīnes vietā. Gandarījums par to, ka kabīnes modernizācijas rezultātā līdz 1,8 reizēm tiks pacelta radioteleskopa RT-32 uztveršanas efektivitāte. 

Inovatīva, iekļaujoša un domājoša sabiedrība - Irbenes radioteleskopu kompleksa attīstība nozīmē arī Ventspils Augstskolas attīstību, paverot jaunas iespējas pētniecība un sadarbība ar industriju, kā arī izglītības iespēju paplašināšanu. Tieši augstākās izglītības iestādes savas darbības rezultātā sekmē sabiedrības domāšanas attīstību un sniedzot papildus iespējas jaunas infrastruktūras veida, Ventspils Augstskolas iespēju klāsts paplašināsies. Projektā ietvaros sasniegtie rezultātu ļaus veidot efektīvāko sadarbību ar starptautiskiem tīkliem un radītas jaunas publikācijas un zinātniskie atklājumi, kas sekmē sabiedrības kā kopuma attīstību.


Share by: