Blog Layout

Noslēgusies konference BAASP2023

sept. 29, 2023

Šī gada 21.-22. septembrī Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtā “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” tiešsaistes režīmā norisinājās astotā ikgadējā starptautiskā konference “Lietišķā astroinformātika un kosmisko datu apstrāde Baltijā”/ „Baltic Applied Astroinformatics and Space data Processing” (BAASP).

Tā ir Baltijas reģiona gan lietišķa, gan zinātniska konference, kur zinātnieki diskutē par aktuālām problēmām astrofizikā, apspriež dažādus starpdisciplinārus risinājumus informācijas un datu apstrādē, kuri saistīti ar kosmosu un kosmosa objekta novērojumiem, tajā skaitā Saules un Zemes novērojumi un tālizpēte no mākslīgajiem pavadoņiem.


Konferences galvenās tēmas:

  • Kosmosa pētniecība;
  • Kosmiskās tehnoloģijas;
  • Kosmosa un industriālie IT risinājumi.


BAASP 2023 konferencei tika saņemti vairāk nekā 110 pieteikumi no dažādiem zinātniekiem un pētniekiem no Latvijas, Lietuvas, Apvienotās Karalistes, Grieķijas, Indijas, Somijas, Ukrainas u.c. valstīm. Divu dienu garumā tika sniegtas 19 prezentācijas. Kā konferences organizators Dr.phys. Boriss Rjabovs skaidro, šī konference tika aizvadīta pārliecinoši un lieliski. Dr.phys. Dmitrijs Kolotkovs no Varikas Universitātes (Apvienotā Karaliste) parādīja, kā detalizētāki attēli var nodrošināt dažādas nezināmas svārstības nelielā laikā. Šis ir zinātniski aktuāls jautājums, jo šis tehnoloģiskais risinājums palīdz veikt Saules uzliesmojumu pētījumus, pamatojoties uz šīm svārstībām. Daži VSRC radioastronomi cieši sadarbojas ar Dr. Kolotkovu dažādu Saules novērojumu veikšanai.


Mūsu somu kolēģis Dr. Juha Kallunki, Saules radioastronomijas eksperts, prezentēja paša izveidoto radioteleskopu. Dr. Kallunki prezentēja savu uzbūvēto jaunas konstrukcijas teleskopu, lai noteiktu Saules radio uzliesmojumus, paralēli strādājot lielā radio observatorijā. Metodes un instrumenti ir pārliecinoši tādā ziņā, ka tie darbojas pareizi.


VSRC radioastronomi iepazīstināja ar modernu tehnisku instrumentu pielietošanu, metodoloģiju, modelēšanu un VSRC attīstības gaitu kopumā.


Daži prezentētie fundamentālie pētījumi par Saules radio emisiju ir saistīti ar praktiskajām Saules aktivitātes prognozēšanas vajadzībām, tas ir, ar kosmosa laikapstākļiem. Zinātnes pieeju praktiskajai izmantošanai parādīja arī mūsu kolēģi no Radio astronomijas institūta Ukrainā.


Pabeidzot konferenci, VSRC vadošais pētnieks Dr.ing. Manfrēds Šneps-Šneppe uzdeva jautājumu: vai eksperti paši spēj realizēt mašīnmācības radītos labos rezultātus? Vai mācīšanās var būt divvirzienu process?


Sakām lielu paldies visiem BAASP 2023 konferences dalībniekiem un organizatoriem!

Share by: