Blog Layout

Pārskats par projekta ATVASE 2020. gada pirmajiem sešiem mēnešiem.

jūn. 30, 2020

 Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” 
(projekta Nr.1.1.1.5/18/I/009) plāna izpildes apkopojums
2020. gada 1. janvāris – 2020. gada 30. jūnijs

2020. gada 30.jūnijā noslēdzās seši mēneši projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009).
Sešu mēnešu laikā realizētas 7 aktivitātes, iekļaujot divus darba braucienus, vienu darba braucienu programmai “Apvārsnis 2020”, konsorcija valdes sēdi, kā arī ārkārtas JIVE-ERIC valdes sēdi un divus darba seminārus. 

Darbība 1.2. Braucieni uz programmas "Apvārsnis 2020" un Eiropas Savienības 9.Ietvara programmas ietvaros organizētu partnerības biržu un informācijas dienu pasākumiem.

2020. gada 8. jūnija līdz 10. jūnijam J.Šate piedalījās starptautiskā konferencē The 9th Mediterranean Conference on Embedded Computing (MECO'2020). Konferences norises vieta - Budva, Melnkalne. Ārkārtas stāvokļa dēļ konference notika attālināti, tās apmeklētājiem pieslēdzoties ar ZOOM platformu. Konferencē ar attālinātu prezentāciju un konferences rakstu - Performance and Implementation Modeling of Gated Linear Networks on FPGA for Lossless Image Compression, ziņojot par savu pētījumu rezultātiem. Konferences raksts ir apstiprināts publicēšanai IEEE Xplore Digital Library datu bāzē. Rakstu ir paredzēts indeksēt arī Scopus un Google Scholar. Mērķis dalībai šajā konferencē bija arī ziņojot par saviem pētījumiem, veidot sadarbības konsorcijus nākotnes projektu pieteikumu sagatavošanai un finansējuma iegūšanai no Horizon 2020 finanšu programmas.

Darbība 3. Dalības nodrošināšana JIV-ERIC konsorcijā
Sešu mēnešu laikā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) realizējis 4 aktivitātes. 

Darbība 3.2. Darba braucieni (Latvijas un ārvalstu) dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā

2020.gada 07.februārī Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) direktors Aleksejs Klokovs un Ventspils Augstskolas zinātņu prorektore Indra Dedze devās uz Rīgu, lai piedalītos tikšanās ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem un pārrunātu VSRC attīstības jautājumus. 
Komandējuma mērķis bija iepazīstināt IZM pārstāvjus ar jaunu VSRC direktoru un pārrunāt tālākos VSRC attīstības jautājumus, kā arī jautājumus par VSRC dalību starptautiskajos tīklos – JIV-ERIC un Starptautiskajā LOFAR teleskopu tīklā (ILT). 


2020.gada 26.februārī Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) direktors Aleksejs Klokovs un Ventspils Augstskolas zinātņu prorektore Indra Dedze devās uz Amsterdamu, Nīderlandē, lai piedalītos LOFAR-ERIC nolikuma apspriešanas sēdē. Sēdi vadīja Nīderlandes Izglītības, Kultūras un zinātnes pārstāve J.Ridded-Numan. Vispirms ILT direktors Rene Vermeulen iepazīstināja dalībniekus par ILT tālāko attīstību un pamatoja, ka ILT ir nobriedusi organizācija, lai pārietu no Nīderlandes jurisdikcijas uz starptautisko jurisdikciju, t.i., kļūtu par starptautisku organizāciju – ERIC. Šāda pāreja veicinātu ILT starptautisku atpazīstamību.
Sēdē piedalījās ILT valdes locekļi no Francijas, Anglijas, Vācijas, Itālijas, Spānijas, Polijas un Nīderlandes. Sēdes gaitā apsprieda LOFAR-ERIC nolikuma pamattekstu. Tika nolemts sēdē izteiktos komentārus iestrādāt nolikumā. 

2020.gada 18.martā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) direktors Aleksejs Klokovs piedalījās ILT sēdē, kas notika attālinātā video režīmā. Ārkārtēja COVID-19 stāvokļa dēļ, klātienes sanāksmes tika atceltas. 
Sēdi vadīja ILT direktors Rene Vermeulen un iepazīstināja dalībniekus ar COVID-19 ietekmi uz tīkla darbību un turpināja ar atskaitēm par ILT darbību. ASTRON direktore Carole Jackson stāstīja par priekšrocībām pāriešanu no LOFAR 1.0 uz jauno paaudzes radioteleskopu sistēmu LOFAR 2.0 no 2018. gada līdz 2023. gadam, kas dod iespēju veikt plašākus novērojumus diapazonā no 55 MHz līdz 150 NHz (HBA) un sastāvēs pamata daļu (60 – 70%) no ieplānotā novērojumu laika 2024.-2030. gados. 
Sēdē piedalījās ILT valdes locekļi un sēdes gaitā apsprieda arī pamatbudžetu 2020-2022. gadam.

2020.gada 02.aprīlī Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) direktors Aleksejs Klokovs piedalījās JIV-ERIC dibinātāju padomes sēdē, kas notika attālinātā video režīmā. Ārkārtēja COVID-19 stāvokļa dēļ, klātienes sanāksmes tika atceltas. 
Sēdi vadīja JIV-ERIC direktors Francisco Colomer un iepazīstināja dalībniekus ar COVID-19 ietekmi uz JIVE / EVN tīkla darbību un turpināja ar atskaiti par aktuālo stāvokli un turpmāko darbību. Sēdes gaitā apsprieda arī tālākas darbības un budžetu 2021. – 2024. gadam un pieņēma pacelt JIVE biedru naudu apjomu uz 15% visiem partneriem sākot ar 2021.gadu.

Darbība 3.3. Dalība starptautiskajās zinātniskajās konferencēs JIV-ERIC konsorcija ietvaros

2020. gada maijā tika plānots piedalīties starptautiski zinātniskajā konferencē “SpaceOPS 2020”. Ārkārtējā COVID-19 stāvokļa dēļ, starptautiski zinātniskā konference tika pārcelta uz 2021.gadu.

Darbība 3.4. Pasākumu rīkošana dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā

2020.gada februārī, Ventspils Augstskolā, notika projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009) divi darba semināri un JIV-ERIC konsorcija valdes sēde. 
2020.gada 13.februārī tika rīkots darba seminārs, kurā piedalījās Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra (VSRC) un Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) pārstāvji. Semināru atklāja Saules pētījumu grupas un projektu vadošais pētnieks Artūrs Vrubļevskis, PhD ar prezentāciju "Notikumi uz Saules. To ietekme uz Zemi un pētījumi VSRC. " . 
Prezentācijā tika izklāstīts, kā tiek izmantoti augstas izšķirtspējas mērījumi no Very Large Array radioteleskopu kopas ASV un SOHO kosmiskā aparāta, lai konstruētu Saules plankumu atmosfēru modeļus. Pētījumu mērķis ir pārliecināties par Saules plankumiem kā lēnā Saules vēja avotiem, kas šobrīd nav pārliecinoši noteikti. Saules vējš veido daļu no kosmiskajiem laikapstākļiem, kas Saules izvirdumu laikā var sabiedrībai nozīmīgi ietekmēt Zemi. 
Otrajā daļā notika JIV- ERIC LR konsorcija valdes sēde. Sēdi atklāja Zinātņu prorektore Indra Dedze ar ievadvārdiem un stāstīja par projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijā (ATVASE)” darba gaitām, reālo notikumu atspoguļošanu, kā arī veicināt vairāku partneru zinātnisko institūciju autoru kopējo publikāciju. Valdes sēde noslēdzās ar mērķi attīstīt projektus kopā ar partneriem un veicināt publikācijas.

2020.gada 20.februārī tika rīkots Padomnieku konventa sapulce, kurā tika lemti stratēģiskie jautājumi Ventspils Augstskolas attīstībai par zinātnisko jomu, kā arī apspriesti turpmākie JIV-ERIC darbības plāni un ieceres kā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs var turpināt sekmīgu attīstību un projektu H2020 rakstīšanu un realizēšanu. 

Share by: