Blog Layout

Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr.1.1.1.5/18/I/009) plāna izpildes apkopojums

jūn. 30, 2021

2021. gada 1. janvāris – 2021. gada 30. jūnijs


2021. gada 30. jūnijā, ir pagājis vēl viens pusgads projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr.1.1.1.5/18/I/009) īstenošanā Ventspils Augstskolā.

Sešu mēnešu laikā  ir realizētas vairākas aktivitātes. Covid-19 vīrusa pandēmijas dēļ, ir atcelti visi darba braucieni, līdz ar to visas aktivitātes notikušas attālināti tiešsaistes platformās.

Darbība 1.2. darba braucieni programmas "Apvārsnis 2020" un Eiropas Savienības 9. ietvara programmas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai

09.-10.03.2021. - VSRC direktors piedalījās attālinātā konferencē Paris Space Week 2021. Šī konference ir veltīta kosmosa nozares biznesa sanāksmēm, izstādēm un inovācijas izaicinājumiem. Parīzes kosmosa nedēļa ir “The Networking Place”, kur uzņēmumi, kosmosa aģentūras, jaunuzņēmumi, pircēji un investori kosmosa industrijā no visas pasaules, izmantojot iepriekš noteiktus kvalificētus potenciālos klientus, piedalās mūsu inovāciju izaicinājumos, klausās mūsu konferences un dalīties ar saviem inovatīvajiem produktiem. Šajā pasākumā A. Klokovs bija organizējis 12 One2One sanāksmes ar kosmosa industrijas pārstāvjiem, lai izveidotu kontaktus, popularizētu VSRC centru un veidotu starptautisko sadarbību projektos, kosmosa tehnoloģijās un resursu apvienošanā. Ar diviem no tiem turpinās sadarbība kosmosa tehnoloģiju investīcijas jomā un kopīgo projektu īstenošanā. VSRC centrs bija izveidojis dalībnieka profilu pasākuma sistēma ar pilnvērtīgu darbības aprakstu un piedāvātiem pakalpojumiem, kuram pēc statistikas datiem bija ap 25 unikāliem apmeklējumiem. Kopumā šajā konferencē piedalījās ap 40runātāju un 1000 dalībnieku, bija organizētas vairāk nekā 9000 biznesa sanāksmes. 


17.-19.03.2021. - VSRC direktors piedalījās attālinātā konferencē CYSAT’21. Šī ir pirmā Eiropas konference kibedrošībai kosmosa nozarē un it īpaši satelītkomunikācijā. Ar vieglāku piekļuvi kosmosam un jaunu kosmosa pakalpojumu attīstību, kas apkopo vērtīgus datus, kosmosa aktīvi kļūst par hakeru pievilcīgu mērķi. Šīs trīs dienu pasākums sadarbībā ar CYSEC, AP-Swiss un ESA ARTES Applications programmu dod iespēju Eiropas kosmosa sabiedrībai mācīties, dalīties un sazināties kiberdrošības tēmā, apvienojot atlasītos vadītājus, ētiskos hakerus un ekspertus. Šajā pasākumā A. Klokovs bija organizējis 4 One2One sanāksmes ar kosmosa industrijas pārstāvjiem, lai izveidotu kontaktus, popularizētu VSRC centru un veidotu starptautisko sadarbību projektos, kosmosa tehnoloģijās un VSRC pakalpojumu attīstībā. Ar vienu no lielākajiem Eiropas satelītkomunikācijas kompānijām Leafspace no Itālijas turpinās pārrunas par Irbenes radioteleskopu kompleksa izmantošanu satelītkomunikācijas pakalpojumos, satelīttehnoloģijās un jaunos investīcijas projektos, tajā skaitā arī jauno antenu uzbūvē. VSRC centrs bija izveidojis dalībnieka profilu pasākuma sistēma ar pilnvērtīgu darbības aprakstu un piedāvātiem pakalpojumiem. Kopumā šajā konferencē piedalījās ap 21 runātāju un 206 dalībnieku no 26 valstīm. 


Darbība 3. Dalības nodrošināšana JIV-ERIC konsorcijā

Sešu mēnešu laikā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) realizējis vairākas aktivitātes.


Darbība 3.2. Darba braucieni (Latvijas un ārvalstu) dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā

21.01.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās ILT padomes sēdē, lai diskutētu LOFAR 2.0 ieviešanas progresu un aktuālos jautājumus. Sēdi vadīja ILT direktors Rene Vermeulen, kas sākumā iepazīstināja dalībniekus ar atskaitēm par LOFAR 2.0 izstrādes tehniskajiem jautājumiem HBA LOW (110 - 190 MHz) un HBA MID (170 - 230 MHz) režīmos un pēc tam turpinājās diskusija par iespējamiem risinājumiem. 


28.01.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi vadīja Nīderlandes Izglītības, Kultūras un zinātnes pārstāve J. Ridded-Numan, kura sākumā iepazīstināja dalībniekus ar jautājumiem no iepriekšējās 25.10.2020. sanāksmes, lai pārskatītu veicamās darbības un uzdevumus. Tālāk ILT direktors Rene Vermeulen ziņoja par nodokļu un investīciju jautājumiem, par Tehniskā pielikuma jauno projektu, par aktuālo versiju LOFAR-ERIC statūtiem V4.0 un par plānot finanšu plānu. Nobeigumā bija diskusijas par nākotnes soļiem ERIC projekta ieviešanā. Sēdē piedalījās ILT valdes locekļi no Francijas, Anglijas Vācijas, Itālijas, Spānijas, Polijas un Nīderlandes un arī atbilstošie valstu izglītības ministriju pārstāvji. No Latvijas piedalījās VSRC direktors A. Klokovs un Uldis Berķis RIS3 vienības vadītājs no Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta. 


19.02.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi atklāja ASTRON inženieris un projektu vadītājs Wim van Cappellen ar ziņojumu par saderības iespējām LOFAR1.0 un LOFAR2.0 stacijām. Tālāk turpinājās diskusijas LOFAR2.0 jauninājumu un ERIC izredzēm. ILT direktors Rene Vermeulen ziņoja par risināmo problēmu kopsavilkumu un aktualitātēm, tajā skaitā par prioritātēm finanšu plānā un par laika grafiku. 

 

18.03.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi vadīja Nīderlandes Izglītības, Kultūras un zinātnes pārstāve J. Ridded-Numan, kura sākumā iepazīstināja dalībniekus ar veicamām darbībām un uzdevumiem uz nākošo darba grupas sēdi 19.04.2021. Sēdē piedalījās ILT valdes locekļi no Francijas, Anglijas Vācijas, Itālijas, Spānijas, Polijas un Nīderlandes un arī atbilstošie valstu izglītības ministriju pārstāvji.


31.03.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās ILT padomes  sēdē. To vadīja ILT direktors Rene Vermeulen, kas sākumā iepazīstināja dalībniekus ar atskaitēm par ILT darbību un pēc tam turpināja ar novērojumu pieteikumu statistiku. ASTRON projektu vadītāja un LOFAR politikas koordinatore Dr. Carla Baldovin stāstīja par LOFAR-ERIC ieviešanas progresu, par statūtiem, par investīciju atgriešanu, par konsorcijas finanšu modeli, par pārejas procesu no ILT uz ERIC un par turpmākajiem soļiem. Sēdi turpināja LOFAR2.0 projekta vadītājs Wim van Cappellen, kas stāstīja par aktualitātēm un progresu LOFAR2.0 ieviešanas procesā. 


19.04.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi vadīja Nīderlandes Izglītības, Kultūras un zinātnes pārstāve J. Ridded-Numan, kura sākumā iepazīstināja dalībniekus ar jautājumiem no iepriekšējās 18.03.2021. sanāksmes, lai pārskatītu veicamas darbības un uzdevumus. Tālāk ILT direktors Rene Vermeulen visiem darba grupas locekļiem palūdza atbildēt uz sešiem stratēģiskiem jautājumiem LOFAR-ERIC ieviešanas procesam katrā dalībnieku valstī. 


12.05.2021. - VSRC direktors A.Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās EVN padomes sēdē.
To vadīja EVN padomes priekšsēdētāja Tiziana Venturi, kas vispirms iepazīstināja dalībniekus ar jautājumiem no iepriekšējās 12.11.2020. sanāksmes, lai izskatītu un pieņemtu iepriekšējās sanāksmes protokolu, un pārskatītu veicamas darbības. Tālāk EVN programmas komitejas priekšsēdētāja Kazi Rygl turpināja ar zinātniskās darbības rezultātiem tiklā, novērojumu pieteikumu statistiku un tendencēm. Tālāk sekoja dalībnieku apspriede par EVN operatīvajiem un tehniskajiem jautājumiem, tajā skaitā par nākotnes EVN zinātniskiem pasākumiem un semināriem. Pēc tam JIVE direktors Paco Colomer prezentēja par JIVE aktualitātēm, par mijedarbarbību starp EVN un JIVE, par VLBI globālas alianses atjauninājumu, par atbalstu jaunajām potenciālajām stacijām  un par EVN sakariem un informācijas tīklu. Nobeigumā bija prezentētas atskaites no observatorijām.


19.05.2021. - VSRC direktors A.Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās JIV-ERIC padomes sēdē. To
Sēdi vadīja JIV - ERIC direktors Francisco Colomer un valdes loceklis John Conway, kuri sākumā iepazīstināja dalībniekus ar jautājumiem no iepriekšējās 13.11.2020. sanāksmes, lai izskatītu un pieņemtu iepriekšējās sanāksmes protokolu, un pārskatītu veicamas darbības. Tālāk JIV - ERIC direktors Francisco Colomer turpināja ar JIVE stratēģijas jaunumiem, finanšu plūsmām 2020. gadā, finanšu prognozi uz 2021.-2024.g., novērojumu statistiku un personāla izmaiņām. Sēdes gaitā tika pozitīvi nobalsots par Itālijas Nacionālā astrofizikas institūta (INAF) uzņemšanu JIV-ERIC sastāvā sākot ar 2021. gadu. Tāpat bija ievēlēts jauna JIVE padomes priekšsēdētāja Tiziana Venturi no Itālijas un jauns priekšsēdētāja vietnieks Jose Antonio Lopez Fernandez  no Spānijas. Sēdē piedalījās JIV - ERIC valdes locekļi un pieaicinātas organizācijas no Francijas, Anglijas, Vācijas, Itālijas, Spānijas, Ķīnas, Zviedrijas un Nīderlandes un ari atbilstošie valstu izglītības ministriju pārstāvji. No Latvijas piedalījās tikai Ventspils Augstskolas pārstāvis.


27.05.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi vadīja ILT direktors Rene Vermeulen, kas sākumā iepazīstināja dalībniekus ar aktuāliem jautājumiem un paziņojumiem no dalībnieku valstīm. 


16.06.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās ILT padomes  sēdē. Sēdi vadīja ILT direktors Rene Vermeulen, kas sākumā iepazīstināja dalībniekus ar atskaitēm par ILT un ar steidzamiem konsorcija diskusiju jautājumiem. Tālāk sekoja padomes dalībnieku apspriede par programatūras izstrādes jautājumiem, LOFAR-ERIC sagatavošanas darbiem, par budžeta atskaitēm 2018. un 2019. gados, par ILT & ERIC finanšu plāniem un observatoriju gada atskaitēm. 


21.06.2021. VSRC direktors A. Klokovs ZOOM tiešsaistē piedalījās LOFAR-ERIC darba grupas sēdē. Sēdi vadīja Nīderlandes Izglītības, Kultūras un zinātnes pārstāve J. Ridded-Numan, kura sākumā iepazīstināja dalībniekus ar jautājumiem no iepriekšējās 19.04.2021. sanāksmes, lai pārskatītu veicamas darbības un uzdevumus. Tālāk sekoja padomes dalībnieku apspriede par statūtiem, tehniskajiem un zinātniskajiem pielikumiem, par lietotāju piekļuves politiku, par pārejas modeli, par ekspluatācijas pārtraukšanas modeli un pagaidu padomi. 


Darbība 3.4. Pasākumu rīkošana dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā

2021. gada 28. aprīli notika projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009 “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” darba seminārs un JIV-ERIC nacionālā konsorcija valdes sēde.


Darba seminārā piedalījās Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra (VSRC), Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) pārstāvji.


JIV-ERIC konsorcija valdes sēdē VSRC direktors Aleksejs Klokovs stāstīja par projekta “ATVASE” darba gaitām, kā arī par radītajām problēmām, šķēršļiem vīrusa pandēmijas dēļ. A.Klokovs stāstīja arī par jaunumiem konsorcijā, kā arī to, ka ir plānotas vairākas jaunas aktivitātes saistībā ar Kosmosa aģentūru. 


Semināra daļu atklāja VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs, kurš prezentēja 2021. gada VSRC radioastronomiskos novērojumus. VSRC vadošais pētnieks Boriss Rjabovs prezentēja par magnētiskā lauka radio mērījumiem saules koronas atvērtajās konstrukcijās. Vēl seminārā piedalījās LU pārstāvis Ilgmārs Eglītis, kurš prezentācijā stāstīja par aktuāliem pētījumi Baldones Astrofizikas observatorijā 2020-2025. RTU pārstāvis Jurģis Poriņš savā prezentācijā runāja par aktuāliem pētījumiem optisko frekvenču ķemmju jomā.  Semināra noslēgumā ar prezentāciju par Geo-VLBI un globālās ģeodēzijas novērošanas sistēmas (GGOS) nozīme  Ziemeļvalstu ģeodēzijas komisijas (NKG) skatījumā piedalījās RTU pārstāvis Jānis Kaminskis. 


 Ņemot vērā situāciju valstī Covid-19 dēļ, seminārs un valdes sēde notika attālināti tiešsaistes platformā, kurai varēja pieslēgties ikviens interesents.




Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009)   kopējās izmaksas ir 262 751,76 euro un plānotais Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonda apjoms ir 85,00% no attiecināmajiem izdevumiem – 223 339.00 euro, un valsts finansējuma apjoms ir 15% no attiecināmajiem izdevumiem – 39 412.76 euro.

Share by: