Blog Layout

Projekta RADIOBLOCKS izpilde jau 10 mēnešus!

dec. 14, 2023


Ventspils Augstskolas inženierzinātņu institūtā “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VSRC) jau 10 mēnešus tiek īstenots Eiropas līmeņa projekts “Jaunākie zinātniskie pielietojumi radioastronomijā: visaktuālāko tehnoloģiju pielietojumi datu apstrādes procesu uzlabošanai dažādos posmos (no uztvērēja līdz gala rezultātam)”/ Angļu val. „New science in Radio Astronomy: applying cutting-edge technology to enhance the entire data chain, from receiver to final output” (RADIOBLOCKS, projekta Nr. 101093934, HORIZON-INFRA-2022-TECH-01 programma). 

Projekts RADIOBLOCKS tika uzsākts šī gada 1.martā un tā kopējais finansējums ir 10 miljoni eiro. Projektā piedalās vairāk kā 30 partneri no visas pasaules. 


RADIOBLOCKS projekta īstenošanas laikā VSRC komanda līdz šim ir piedalījusies programmatūras izstrādē, kura tiks izmantota datu apstrādei vairākos VLBI tīklos (EVN (European VLBI Network), ILT (International LOFAR Telescope), ALMA (Atacama Large Millimeter Array), SKA (Square Kilometre Array), EHT (Event Horizon Telescope)) un kura būs noderīga visai radioastronomijas sabiedrībai. Jāuzsver, ka projekta īstenošanas laikā pilnveidojam VSRC komandas iepriekš izstrādātos datu apstrādes algoritmus, kas vēlāk var tikt pielietoti darbam ar EVN un ILT tīklu novērojumu datiem. Minētie algoritmi balstās uz KLT (Karhunen–Loève transformāciju) un SSA (Singulāro Spektru analīzi) metodikām. Projekta rezultāti var tikt izmantoti tālākai vienas bāzes interferometra attīstībai, izmantojot Irbenes radioteleskopu kompleksā esošo interferometru RT32 - RT16, kā arī iegūtie rezultāti ļauj attīstīt LOFAR VLBI iespējas.


VSRC piedalās divās projekta aktivitātēs - 1) Jaunās paaudzes korelatora izstrādē (
WP4), kura galvenais uzdevums bija darbs pie korelatora izstrādes,  un 2) pēc-apstrādes rīku izstrādē (WP5), kuras laikā tika uzsākts darbs KLT un SSA algoritmu parveidošanu DASK vidē. 


Detalizētāka informācija par rezultātiem katrā projekta aktivitātē:


Aktivitātes
WP4 rezultāti:

  • Uzsākts darbs pie AARTFAAC (The Amsterdam-ASTRON Radio Transients Facility And Analysis Center) korelatora pielāgošanas vienas bazes interferometram, izveidojot VDIF (VLBI Data Interchange Format) datu formāta nolases moduli; 
  • Veiktas parunas par tuvas telpas nobīdes moduļa izveidi;
  • Izveidots plāns VSRC un pārejo partneru veicamo darbu integrācijai;
  • Izveidots detalizēts plāns nākamajiem projekta gadiem;
  • Dalība  HPC specifikācija izveidē, ar mērķi iegādāties jaunu HPC infrastruktūru projekta vajadzībām. 


Aktivitātes WP5 rezultāti:

  • Veikta priekšizpēte un aktualizētas datu apstrādes metodikas, kuras varētu tikt izmantotas RADIOBLOCKS projekta realizācijā;
  • Izpētītas projekta tehnoloģijas, tai skaitā DASK ietvars un tā apakšietvari. Izveidoti testa projekti, lai labāk integrētu minētās tehnoloģijas projekta aktivitātes ietvaros;
  • Izveidota sākotnēja versija KLT algoritma izveidei, izmantojot DASK ietvaru;
  • Izveidota vienas bāzes interferometra datu attēlošanas programma, izmantojot DASK ietvaru.


Projekta izpildes laikā tika veikti šādi komandējumi:

  1. Uz Nīderlandes pilsētu Leidenu (Leiden), lai piedalītos projekta uzsākšanas pasākumā, kura tika veiktas šādas aktivitātes:
  2. Tika apspriests VSRC un citu RADIOBLOCKS partneru sadarbība projekta laikā. Kā arī tika parunāts projekta īstenošanas grafiks, lēmumu pieņemšanas kārtība projektā, projekta administratīvā puse un tās prasības,  atskaišu termiņu gatavošana, zināšanu pārņemšana no partneriem, jaunu ideju ģenerēšana un iespējamo kopējo jaunu projektu izveide.
  3. Parunātas darba pakas (WP) 4 un 5 uzdevumi un VSRC iesaiste tajās. WP4 sanāksmes laikā tika apsriests, ka darba pakas ietvaros paredzēts izstrādāt klastera iegādes laika grafiku un izstrādāt tehnisko specifikāciju tam. Tika pārunāta, kāda būs izstrādātā koda glabāšana, dokumentācijas izveide un citiem ar operatīvu darbu saistītiem jautājumiem realizēšana. Apskatīts un pārrunāts kā vajadzētu izpildīt nodevumus, kuriem nodošanas termiņš ir tikai gads. W5 darba pakas sanāksmē tika prezentēts katras apakšaktivitātes plāns, kam sekoja diskusijas par un ap to. Tika izskatīts skaitļojamo resursu piejamība katram institūtam atsevišķi, kā arī iespēja lietot darba pakā WP4 iegādāto klāsteri. Notika atsevišķa diskusija ar darba pakas WP5.1 vadītāja no VSRC iesaisti šajā apakš uzdevumā. Tika parunāts VSRC RFI pētījumu turpināšanas RADIOBLOCKS projektā, kā VSRC varētu darboties DASK ietvara izpētē un LOFAR rīku attīstībā.
  4. Uz ASTRON (Nīderlandes Radio Astronomijas Institūts), lai piedalītos projekta darba pakas WP4 plānošanas sanāksmē.


2023. gada. 11. un 12. oktobrī notika darba pakas WP4 plānošanas sanāksme. Sanāksme bija organizēta hibrīdā formātā, klātienē ASTRON (Nīderlandes Radio Astronomijas Institūts), Dwingello, Nīderlandes un citi dalībniekie attālinātā veidā. No VIRAC sapulcē piedalījās Jānis Šteinbergs (attālināti) un Vladislavs Bezrukovs (attālināti 11.oktobrī un klātienē 12. oktobrī). Sanāksmi organizēja un vadīja John Romein un Carla Baldovin no ASTRON. Piedalījās pārstāvji no ASTRON, JIVE, Sioux un KASI. No ESO, Manchester, U. Bordeaux projekta partneriem dalībnieku nebija.


Plānošanas sapulces uzdevums bija apkopot informāciju par dažādu institūtu atšķirīgajām tehnoloģiju vajadzībām, apkopot šo informāciju un tālāk izmantot klastera konfigurācijai un kā ievaddati aktivitātes WP4 gala nodevumam D4.1. “Technology Assessment and Cluster Configuration”.

Otrā diena bija veltīta diskusijai par saskarnēm (interface). Diskusijas mērķis bija noteikt, kur dažādi Radioblocks projekta izstrādāti “radiobloki” būs savienoti. Galvenās saskarnes ir identificētas (attēli 1. un 7.).


Bija secināts, ka vienam no galvenajiem mērķiem vajadzētu būt izstrādātu rezultātu atkalizmantojamība, to varētu panākt, izveidojot repozitoriju visām lietojumprogrammām, kas atbilst noteiktiem standartiem. Ir nolemts izveidot DevOps darba grupu, kas sekotu šai idejai. To uzņemsies un vadīs pats ASTRON, un tajā izstrādē būs iesaistīti projekta partneri.


Svarīgs aspekts, kuram jāpievērš uzmanība un kas jāapspriež un jāizlemj, ir tas, kāds būs galaprodukts; vai tā būs vienota pakete, kurā būs visi radiobloki, vai arī tie būs pieejami kā neatkarīgi bloki? Ir skaidrs, ka nevienai lietojumprogrammai nebūs vajadzīgi visi radiobloki, taču tas neliedz izveidot vienotu paketi.


Vel bija prezentēti un apspriesti atsevišķu projekta partneru darba plāni, sasniedzamo rezultātu nodošanas termini un izpildes riski. Pašlaik projekta nodevumu termiņos netika konstatēti nekādi būtiski riski, bet tiek secināts, ka komandai ir precīzāk jādefinē sasniedzamo rezultātu un starpposma mērķu saturs, jo projekta pieteikumā tie bija tikai vispārīgi aprakstīti.


Minētās aktivitātes notika projekta „New science in Radio Astronomy: applying cutting-edge technology to enhance the entire data chain, from receiver to final output” Projekta Nr. 101093934 ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem. 




Share by: