Blog Layout

Sekmīgi noslēdzas projekts “Galaktisko māzeru pētījumi (GMP)”

okt. 14, 2021

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA IZI VSRC)” izstrādātais Latvijas Zinātnes Padomes atbalstītais projekts “Galaktisko māzeru pētījumi” („Research of galactic masers”, lzp-2018/1-0292) ir veiksmīgi noslēdzies. Projekta zinātniskās aktivitātes tika veiktas no 2018. gada 1. septembra līdz 2021. gada 31. augustam un šī gada pēdējos mēnešos projekta dalībnieki darbosies pie rezultātu analīzes, izplatīšanas un popularizēšanas.

Kosmiskie māzeri, kuru starošanas princips ir visai līdzigs lazera starojuma principam, tikai radioviļņos, modernajā astrofizikā tiek uzskatīti par to procesu, kas norisinās zvaigžņu veidošanās apgabalos, indikatoru un to starojums dod iespēju pētīt procesus, kas tur norisinās. Sākot no 2018. gada VSRC pētnieki, augstākminetā projekta ietvaros, veica šo māzeru novērojumus 6 GHz viļņu diapazonā, izmantojot VSRC 32 m un 16 m radio teleskopus, kas atrodas tā novērošanas bāzē Irbenē.


Viens no projekta galvenajiem uzdevumiem bija meklēt un pētīt, tā saucamos, ierosinātā hidroksila (ex-OH) māzerus zvaigžņotās debess Ziemeļu puslodē, vietās, no kurām novērojams metanola māzera starojums, lai pētītu magnētiskos laukus to rašanās rajonos un arī pašus šos rajonus. Otrs uzdevums bija uzlabot ar VeA VSRC radio teleskopiem veikto novērojumu kvalitāti, tādējādi liekot drošu pamatu vāju kosmisko objektu novērošanai nākotnē. Projekta rezultātus plānots izmantot starpzvaigžņu vides īpašību tālākai noskaidrošanai, sevišķi zvaigžņu veidošanās apgabalos. Lai uzlabotu teleskopa jutīgumu un nodrošinātu iespēju reģistrēt no māzera radio avotiem nākošos vājos signālus, kā arī apstrādāt lielās datu plūsmas, ko tie producē, 3 gadu laikā bija izveidots jauns datu apstrādes programmnodrošinājums un ieviesti jaunie tehniskie risinājumi. Projekta rezultāti, kas vērsti uz starpzvaigžņu vides dabas noskaidrošanu tieši ietekmē vienu no Latvijas prioritārajām Latvijas zinātnes nozarēm – fiziku un astronomiju. Savukārt, projekta gaitā izstrādātā programmatūra un tehniskie risinājumi būs pielietoti turpmākos pētījumos, kur nepieciešama vāju radio signālu uztveršana un liela apjoma datu apstrāde, tādējādi stiprinot citu Latvijas prioritāro zinātnes virzienu - ”Tehnoloģijas, materiāli un inženiersistēmas produktu un procesu pievienotās vērtības palielināšanai un kiberdrošībai”.


Projektā ietvaros kopumā tika novēroti 249 galaktiskie metanola māzeru avoti, uzdevums bija izpētīt ex-OH māzeru veidošanas apstākļus, rezultāta bija detektēti 44 ex-OH māzeri, no tiem 6 avoti bija pilnīgi jauni, kas atklāti ar VSRC radio teleskopiem.


No novērotajiem 44 avotiem VSRC pētnieki secināja, ka 13 ir mainīgi. Lielākā daļa mainīgo avotu vienkārši maina amplitūdu, bet dažem mainās arī novērotā starojuma spekta struktūra. Arī šķiet, ka viens no avotiem, ko katalogos apzīmē kāt avots IRAS 18316-0602 ir uzliesmojošs. Daudzi mainīgie avoti būtiski maina savu amplitūdu un ir interesanti kandidāti tālākiem pētījumiem, kas turpināsies arī pēc projekta pabeigšanas.


Trīs metanola avotiem, sadarbībā ar Toruņas observatorijas pētniekiem (Polija) tika veikti sevišķi lielas bāzes interferometriskie novērojumi, izmantojot Eiropas t.s. sevišķi lielas bāzes radio interferometrijas (VLBI) tīklu EVN. Rezultātā iegūtas māzera avotu radiostarojuma kartes ar augstu detalizācijas pakāpi un sevišķi lielu izšķirtspēju.

Balstoties uz projekta gaitā iegūtajiem pētījumu rezultātiem sagatavoti 7 zinātniskie raksti. Projekta dalībnieki prezentēja 17 ziņojumus starptautiskās zinātniskās konferencēs un zinātniskos semināros.


Projekta izpildes laikā VSRC pētniekiem veidojās cieši starptautiski kontakti ar pētnieku grupām no Ukrainas Nacionālās Zinātņu akadēmijas Radioastronomijas institūta (Harkovā), Polijas Nikolaja Kopernika universitātē (Torūņā), Krievijas Urālu federālā universitāte (Jekaterinburgā), JIV-ERIC, EVN un M2O Eiropas starptautiskiem konsorcijiem. Tika iegūti kontakti ar pētniekiem no Japānas. 

Pētījums tika realizēts Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta Nr.lzp-2018/1-0292, „Galaktisko māzeru pētījumi " ietvaros.

Kopējais projekta finansējums sastāda 300 000 EUR.

Izpildes periods 01.09.2018. – 31.08.2021.

Projekta zinātniskais vadītājs: VeA IZI VSRC vadošais pētnieks Ivars Šmelds.

Share by: