Blog Layout

VSCR pētnieks Vladislavs Bezrukovs atradās darba vizītē Lielbritānijā

dec. 06, 2022

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūta “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs” pētnieks Vladislavs Bezrukovs no 2022. gada 27. novembra līdz 3. decembrim, atradās komandējumā Lielbritānijā, lai apmeklētu Lielbritānijas Vorvika Universitāti un Mančestras Universitātes “Jodrell Bell” radio observatoriju. 

2022. gada 28. novembrī Vorvika Universitātē Vladislavs Bezrukovs uzstājās ar ielūgtu ziņojumu “Ventspils International Radio Astronomy Centre (VIRAC): overview of facilities and recent results”.

No 2022. gada 29. līdz 30. novembrim Vladislavs Bezrukovs piedalījās Opticon-Radionet Pilot (ORP) konsorcija darba sanāksmē. ORP konsorcija sanāksme, kas iepriekš tika organizēta kā teleskopu direktoru forums, saglabāja savus sākotnējos mērķus – aktualizēt konsorcija, kas apvieno optiskas un radio observatorijas, darbības un strukturēt nākotnes uzdevumus. Tā izmanto priekšrocības, ko sniedz dažādu konsorcija partneru klātienes un attālināta dalība: aktivitātes (WP) vadītāji un locekļi, konsorcija valdes un ekspertu grupas locekļi, zinātniskas infrastruktūras turētāji (observatorijas direktori), finansēšanas aģentūras (ES un Lielbritānijas administrācijas pārstāvi), vadība un viesi. ORP konsorcija sanāksme ļauj visiem iepazīties ar projekta attīstību, sniegt ieguldījumu iespējamos risinājumos un vienoties par turpmākajiem rīcības plāniem. Sanāksme notika hibrīda formātā SKAO (Square Kilometre Array Observatory) galvenajā mītnē - Jodrell Bank observatorijā, kā arī Zoom platformā. Sanāksmi organizēja Mančestras Universitāte. Jodrell Bank observatorija ir UNESCO Pasaules mantojuma objekts. Līdzīgi kā Ventspils Augstskolas radio astronomiska observatorija Irbenē, tā ir salīdzinoši nomaļā vieta un arī radio klusā zona. Lai netraucētu observatorijas darbībai, apmeklētājus lūdz izmantot mobilos tālruņus tikai ēkā un gadījumos, kad tas ir absolūti nepieciešams.

Vizītes laikā, Vladislavs Bezrukovs, kopā ar Vorvika Universitātes pētniekiem no “Centre for Fusion, Space & Astrophysics” piedalījās diskusijā par potenciālajiem, kopīgiem (Ventspils Augstskola sadarbībā ar Vorvika Universitāti) projektu pieteikumiem jaunajam EU Horizon-Europe programmas projektu pieteikumam. Vizītes rezultātā panākta vienošanos, ka Vorvika Universitātes pētnieki sagatavos novērojumu pieteikumu uz VSRC mazas bāzes interferometru uz radio teleskopu RT-16 un RT-32 bāzes sakot ar 2023 gada pavasara ceturksni. Pētījumu virziens: Multifrekvences radiofrekvences pētījumi par kvaziperiodiskām pulsācijām Saules un zvaigžņu uzliesmojumos (International multi-wavelength Studies of Quasi-Periodic Pulsations in Solar and Stellar Flares). 

Paredzēts, ka sadarbībā ar kolēģiem no Vorvikas Universitātes Kodolsintēzes, kosmosa un astrofizikas centru būs izveidota jauna pētījumu programma, kas tiks veltīta kvazi-periodisko pulsāciju (QPP) fenomena salīdzinošai izpētei Saules un zvaigžņu uzliesmojumu radiosignālu starojumā, izmantojot VSRC novērojumu infrastruktūru. Galvenais mērķis ir noteikt līdzības un atšķirības Saules un zvaigžņu uzliesmojumu radiosignālu emisijā un QPP raksturīgajās īpašībās, kā arī izstrādāt stabilu metodoloģiju turpmākajiem Saules un zvaigžņu uzliesmojumu pētījumiem sadarbībā ar pasaules radio observatorijām. Novērojumi tiks veikti abās polarizācijās 4,5-8,8 GHz joslā, kas atbilst tipiskajai žirosinhratronai (gyrosynchrotron) emisijai, ar Irbenes radioteleskopiem RT-32 un RT-16 gan vienas antenas, gan interferometra režīmā. Interesējošie zvaigžņu objekti ir ļoti aktīvas uzliesmojošas sarkanās pundurzvaigznes. QPP atklāšana un analīze gaismas līknēs tiks veikta, kombinējot tradicionālās un novatoriskās datu analīzes metodes, piemēram, wavelet un empīrisko režīmu dekompozīcijas analīzi. Zināšanas par teorijas pamatiem nodrošina Prof. V. Nakariakova grupas dalībnieki no Vorvik Universitātēs, savukārt VeA IZI VSRC personāls būs iesaistīts radio astronomisko novērojumu organizācijā un jēldatu apstrādē. 

Vairāk informācijas par Opticon-Radionet Pilot (ORP) konsorciju: https://www.orp-h2020.eu/ 

Minētās aktivitātes notika projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)”, Nr. 1.1.1.5/18/I/009 ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem.


Share by: