Blog Layout

VSRC 2022. gada 4. augustā organizēja starptautisko zinātnisko semināru "Saules un zvaigžņu saites, uzliesmojumi un superuzliesmojumi”.

aug. 05, 2022

2022. gada 4. augustā notika starptautiskais zinātniskais seminārs "Saules un zvaigžņu saites, uzliesmojumi un superuzliesmojumi (Solar-Stellar Connections, Flares, and Superflares)". Semināru organizēja VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs kopā ar pētnieku Dmitriju Kolotkovu no Kodolsintēzes, kosmosa un astrofizikas centrā, Vorvikas Universitāte, Lielbritānijā.


Semināra darba tematika bija diezgan plaša, bet galvenās tēmas bija šādas: 

  • saules un zvaigžņu uzliesmojumu daudzjoslu novērojumi, to atšķirības un līdzības;
  • magnitohidrodinamiskie viļņi un kvaziperiodiskas pulsācijas Saules un zvaigžņu uzliesmojumos: 
  • no Saules līdz zvaigžņu koronālajai seismoloģijai; 
  • kosmosa laikapstākļi un eksoplanētu apdzīvojamība. 


Seminārā uzstājās 10 referenti un piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieki. VSRC zinātnieki Vladislavs Bezrukovs (“Pārskats par VSRC pētijumiem”), Dmitrijs Bezrukovs (“Saules mikroviļņu novērojumi VSRC: iespējas, pieredze un perspektīvas”) un Artūrs Vrubļevskis ("Saules plankumu kā lēna saules vēja avotu pētījumi ar vairākiem instrumentiem”) stāstīja par VSRC veiktajiem radioastronomiskiem pētījumiem, Saules novērojumiem un Saules plankumu kā lēna saules vēja avotu pētījumiem.


No Lielbritānijas puses arī piedalījās 3 ziņotāji: 

  • Valery Nakariakov no Vorvik Universitātes uzstājas ar ziņojumu “Saules koronāro aktīvo reģionu magnetohidrodinamiskā seismoloģija radiofrekvenču diapazonā.” 
  • Armagh observatorijas un planetārija Gavin Ramsay stāstīja par to ka superuzliesmojumi no Saules var ietekmēt cilvēku darbību uz Zemes. Bija interesanti paklausīties pārskatu par Kepler un TESS teleskopu Saules tipa un zemas masas zvaigžņu novērojumiem un par to, kā informācju par zvaigžņu superspuzliesmojumu biežumu var izmantot, lai novērtētu, cik bieži tie varētu notikt uz Saules. Interesants fakts ka, šādā tipa aktivitāte uz zvaigznēm var maskēt vai sniegt viltus pozitīvus signālus par eksoplanētām ap citām zvaigznēm. 
  • Gerry Doyle, arī no Armagh observatorijas uzstājās ar ziņojumu par Zvaigžņu uzliesmojumu novērojumiem radio diapazonā un baltā gaismā (optiskajā spektrā), kas notika  ar ASKAP/TESS instrumentiem. 


Seminārs bija ne tikai starptautiskais, bet arī starpkontinentālais - jo seminārā bija dalībnieki gan no Eiropas un Āzijas, gan no Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas. 

  • Abhishek Srivastava no Indijas Tehnoloģiskā institūtā (Institute of Technology BHU, India) prezentēja referātu par uzliesmojumiem un kvazi-periodiskam pulsācijām dažās zvaigžņu koronās. 


Semināru noslēdza vistālākā dalībniece:

  • Elena Popova no Čīles, (Universidad Bernardo O’Higgins) ar ziņojumu par Saules uzliesmojumu aktivitātes prognozēšanas iespējām. Monitorings un prognozēšana ir svarīgs specializētu kosmosa ekspertu un saules astronomu grupu uzdevums. Saules uzliesmojumu prognozes tiek veidotas, pamatojoties uz tā saukto prekursoru, specifisku Saules aktivitātes procesu, kas notiek pirms uzliesmojumiem. Saules uzliesmojumu prekursoru identificēšana un atklāšana varētu būt jauns pētījumu virziens, kas var būt realizēts ar VSRC radioteleskopu palīdzību.


Iepazīties ar semināra dalībnieku prezentācijām ierakstu veidā iespējams arī IZI VSRC YouTube kanālā VIRAC-VSRC (šeit), semināra darba programma ir pieejama VSRC mājas lapā (šeit).


Seminārs tika organizēts “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās” (ATVASE,  Nr. 1.1.1.5/18/I/009) projekta ietvaros. 

  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
Share by: