Blog Layout

VSRC direktors Dr.sc.ing A.Klokovs 16.decembrī piedalīsies un moderēs tiešsaites pasākumu "Icebreakers'20"

dec. 07, 2020

Mūsdienās mēs zinām to, ka Visums ir daudz lielāks un dīvaināks nekā daudziem

šķiet. Toties, pateicoties daudzajiem ģeniālajiem prātiem, tas kļūst daudz

iedomājamāks, saskatāmāks un saprotamāks – dienu dienā cilvēki visapkārt pasaulē

strādā pie jauniem šīs nesaprotamās mīklas gabaliņiem un Latvija nav izņēmums.

Šajā tiešsaistes diskusijā lieliski un pieredzējuši cilvēki padalīsies ar savu pieredzi un ieskatu Latvijas kosmosa industrijā.

Šīs diskusijas galvenais mērķis būs par kosmosa industrijas nākotni Latvijā, cik tālu tā jau ir

attīstījusies, kā arī, ko varam gaidīt tuvākajā nākotnē.


Diskusijā tiksies lielākie industrijas profesionāļi –

  • Aleksejs Klokovs, Inženierpētniecības institūta “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” direktors un panela moderators,
  • Amara Graps, Baltics in Space izpilddirektore,
  • Pauls Irbins, LAIK –Latvijas Kosmosa Industrijas Asociācijas priekšsēdētājs, kosmosa industrijas eksperts un biznesa stratēģis.


Panelis tiks rīkots Facebook Icebreakers LIVE platformā, pievienojies - 16.decembrī plkst. 17:00!




PASĀKUMA DALĪBNIEKI UN PROGRAMMA


Dr.sc.ing. Aleksejs Klokovs, Latvijas kosmosa centrs un kosmosa industrijas attīstība

Tēzes:

  • Jaunais Latvijas Kosmosa izpētes centrs
  • Pētniecības vadītāji (vairāk par kosmosa komunikāciju un satelīttehnoloģijām) 
  • Kosmosa inovāciju un tehnoloģiju komercializācija
  • Izglītības programmas un kosmosā un jaunu cilvēku ieinteresēšana
  • Latvijas Kosmosa industrijas attīstība

Aleksejs Klokovs ir Ventspils Augstskolas Inženierpētniecības institūta “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VSRC) vadītājs. Aleksejs ir ietekmīgs inženierzinātņu profesionālis ar Rīgas Tehniskajā Universitātē iegūtu Doktora grādu saistībā ar Inžinierzinātņu tehnoloģijām, Mehānismiem un Mehānisko inženieriju.


Aleksejs ir Starptautiskā zema frekvences masīva (LOFAR) teleskopa (ILT) valdes loceklis un JIVE-ERIC padomes, Apvienotā VLBI (ļoti garas bāzes interferometrijas) institūta ERIC (Eiropas Pētniecības infrastruktūras konsorcijs) loceklis. Eiropā VLBI tiek organizēts caur Eiropas VLBI tīklu (EVN). Aleksejs arī ir EVN konsorcija valdes loceklis. Šāds tīkls ar radioteleskopiem eksistē, galenokārt Eiropā un Āzijā, ar dažiem satelītiem Dienvidāfrikā un Puertoriko. Antenas veic ļoti augstas leņķiskās izšķirtspējas kosmisko radioviļņu avotu novērojumus. EVN ir vis jutīgākais VLBI masivs pasaulē, vienīgais, kas spēj veikt reāllaika novērojumus.


Aleksejs attīsta pirmo Latvijas Kosmosa izpētes centru, kas spēs sniegt augstas kvalitātes izpētes iespējas un izglītošanās pakalpojumus kosmosa tehnoloģiju un zinātnes jomās.

Dr. Amara Graps, In-Space resursu pielietojums: pašreizējās tendences un iespējas visiem

Tēzes:

  • IRSU nākotne ir gandrīz klāt
  • Laika kavēklis – metālu atgriešana uz Zemes
  • Pieci atskaites punkti
  • Kosmosa kalnrūpniecības mācību stundas apgūtas līdz 2018. gadam
  • Kas jādara lai sāktu?

Amara Lynn Graps / Amara Linna Grapa ir amerikāniete – latviete ar nepilnu 40 gadu pieredzi darbojoties 15 starptautiskos kosmosa projektos un misijās, ar datiem no gandrīz visām planētām Saules sistēmā.


1990 gadu beigās, kosmosa mazāko daļiņu – kosmosa putekļu uzlāde un dinamika kļuva par Amaras galveno iemeslu rakstīt Disertāciju un turpmākos doktorantūras darbus Vācijā, Itālijā un Kolorado. Vēlāk, 2010 gadu vidū, viņas profesijas visums nozīmīgi paplašinājās ar ilgtspējīgu kosmosa izaugsmi kā viņas Baltijas nišu, daudzinstitūtu, sabiedrībā iekļaujamu starptautisko kosmosa projektu attīstīšanai un iekļaušanai. Amaras pašreizējās nišas ir mazo ķermeņu planētu zinātne, iedzīvotāju klimata zinātne, CubeSat izglītība un asteroīdu materiāla ieguve. Viņa ir Austrumeiropas planētu zinātnieku, STEM nozares meiteņu un Baltijas kosmosa darbinieku aizstāve.

Pauls Irbins, Kosmosa Izglītības centrs Cēsīs

Tēzes:

  • Cēsu pašvaldība būvē Kosmosa Izglītības centru (SEC) atvēršanai 2023. Gadā.
  • SEC sniegs interaktīvu izstādi, mācību darbnīcas, kā arī misijas skolām un ģimenēm.
  • Attīstības procesā projekta komanda organizēs ar kosmosu saistītas sacensības skolām, dalību studentiem no Latvijas Eiropas Kosmosa nometnē Norvēģijā un izglītību skolotājiem.

Pauls Irbins ir Latvijas Kosmosa industrijas apvienības prezidents un Kosmosa Izglītības centra Cēsīs attīstītā projekta vadītājs.


Pauls arī vada studentu attīstītu raķešu projektu Rīgas Tehniskajā universitātē un inženieru komandu, kura būvē pirmo Latvijas kosmosa reķeti. Ar akadēmiskiem prasmēm sabiedrisko sistēmu pašorganizēšanā, Pauls ir konsultējis uzņēmumus un jaunuzņēmumus procesu uzlabošanā, produktu inovācijās un tirdzniecības vadībā.

Share by: