Blog Layout

Apstiprināts VeA fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta pieteikums

janv. 11, 2021

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs”, sagatavotais Latvijas Zinātnes Padomes (LZP) granta konkursa pieteikums nr. lzp-2020/2-0049 “Ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas eksperimentālie pētījumi un tehnoloģijas izstrāde”/„ Experimental studies and development of technology on hydraulic compression of hydrogen”, tika augsti novērtēts un finansiāli atbalstīts ar LZP 2020.gada 9.novembra lēmumu.

Projektu īsteno divi zinātniskie institūti: Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūts “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (IZI VSRC) (projekta iesniedzējs un vadošais partneris) un  valsts zinātniskais institūts “Fizikālās enerģētikas institūts” (FEI).


Projekts ir paredzēts kā lietišķs pētījums, kura mērķis ir iegūt jaunas zināšanas un prasmes inovatīva tehnoloģiskā risinājuma izstrādei gāzveida ūdeņraža saspiešanai un saspiešanas tehnoloģijas prototipa izveidošanai. Piedāvātās metodes novitāte ir tā, ka risinājums, kas ir pārbaudīts citu gāzu saspiešanas procesā, tiks pielāgots ūdeņraža saspiešanai. Šī risinājuma priekšrocība ir salīdzinoši neliels kustīgu un berzējošu daļu skaits, kā arī gāzes saspiešanas pakāpes palielināšanai tiek izmantoti vairāki saspiešanas posmi. Augsta spiedienā ūdeņradi, kā gala produktu, var piegādāt patērētājām, piemēram automašīnu vai kuģu uzpildes stacijās. 


Projektā ir paredzēti pētījumi un esošā tehnoloģiskā līmeņa analīze, paredzēts izstrādāt kompresijas kameras optimizētu formu, izveidot jaunas saspiešanas procesa kontroles algoritmus, kuru pamāta ir darba šķidruma plūsmas kontrole un analizēt problēmas, kuras līdz šim ierobežojušas ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas efektivitāti.


Projekta ietvarā paredzēti veikt šādi uzdevumi:

  • optimāla darba šķidruma izvēle, ko var izmantot ūdeņraža saspiešanai;
  • gāzes un konstrukcijas temperatūras izmaiņas saspiešanas procesā;
  • hidrauliskā sūkņa darbības režīma optimizācija; 
  • jaudas un enerģijas patēriņa optimizācija; 
  • materiālu izvēle kompresora un tvertņu ražošanai saspiesta ūdeņraža glabāšanai ar augstu saspiešanas pakāpi līdz 35 MPa;
  • priekšlikumu izstrāde par darba šķidruma padeves konstrukciju darba cilindrā, kas samazina putēšanu, kas rodas šķidruma uzpildes un izņemšanas no cilindra laikā.


Projekta aktivitātes ir plānots īstenot laika posmā no 1.12.2020. līdz 31.12.2021.


Kopējais projekta finansējums ir 100 389,00 eiro, plānots iesaistīt 9 zinātniskus un zinātniski tehniskus darbiniekus tajā skaitā studentus, projekta vadītājs ir IZI VSRC  vadošais pētnieks Dr. Valerijs Bezrukovs.

Share by: