Blog Layout

Kā VSRC aizvadījis 2020. gadu?

janv. 06, 2021

Straujiem soļiem esam iesoļojuši jaunajā 2021. gadā, atstājot spilgtus un nozīmīgus notikumus aiz muguras, kuri atbalsosies vēl ilgi. Iepriekšējais gads ir nesis daudzus pārbaudījumus ikvienam – Valstī esošās krīzes dēļ bija nepieciešams pārstrukturizēt savu darba ikdienu, spēt būt neatlaidīgiem un nepadoties pie grūtībām, kā arī sasniegt jaunas profesionālās virsotnes ierobežotos apstākļos. Arī VSRC ir krāšņi aizvadījis 2020. gadu. Piedāvājam atskatīties uz VSRC nozīmīgākajiem 2020. gada notikumiem. 

Gada sākumā mūsu vadošais pētnieks Artūrs Vrubļevskis piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā interaktīvo portretu izstādē #ZinātneLatvijai, kuras mērķis bija cildināt Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību, kā arī ļaut ielūkoties 12 Latvijas zinātnieku personiskos video stāstos un tuvāk iepazīt zinātnieku pārstāvēto zinātnes nozari.


Gada sākuma zīmīgs notikums bija, ka noslēdzām sadarbības līgumu ar Swedish Space Corporation (SSC), lai spētu apvienot VSRC un SSC kompetences, lai kopīgi strādātu pie VSRC radioteleskopu RT-16 un RT-32 adaptēšanas duālam pielietojumam radioastronomijā un tālā kosmosa komunikācijās, tādējādi radot iespēju antenu starpdisciplināram pielietojumam.


“Mūsdienās mēs zinām to, ka Visums ir daudz lielāks un dīvaināks nekā daudziem šķiet. Toties, pateicoties daudzajiem ģeniālajiem prātiem, tas kļūst daudz iedomājamāks, saskatāmāks un saprotamāks – dienu dienā cilvēki visapkārt pasaulē strādā pie jauniem šīs nesaprotamās mīklas gabaliņiem un Latvija nav izņēmums.” - tieši šādiem vārdiem var noraksturot tiešsaistes pasākumu 2020. gada decembrī "Icebreakers'20" , kurā piedalījās kosmosa industrijas profesionāļi, un viens no tiem - VSRC direktors Aleksejs Klokovs, kurš arī moderēja pašu pasākumu. Savukārt, Artūrs Vrubļevskis, piedalījās 2020. oktobrī notiekošajā “Icebreakers’20” festivālā, prezentējot fizikas fundamentālo pētījumu nozīmi ar piemēriem no Ventspils un MIT.


2020. gadā aktīvi tika veicināta 2019. gadā uzsāktā zinātniskā projekta Draugen realizācija– gan tika veikta tirgus izpēte, gan veidoti 3D magnētiskās plūsmas modeļi veloģenerātoram, kā arī, projekta Draugen ietvaros, reģistrēta preču zīme Friendyno , un vispārējā projekta ekspozīja publicēta “Uzņēmēju dienās 2020”, kā arī, Friendyno plaši tika prezentēts arī Starptautiskajā MINOX izstādē, kurā piedalījās Vladislavs Bezrukovs un Valērijs Bezrukovs.


VSRC pārstāvji arī ir piedalījušies tādos nozīmīgos konferenču blokos kā Europlanet Science Congress 2020, “Dark and Quiet Skies for Science and Society”, un arī MTTW’20.


Un ne tikai mūsu pētnieki piedalās zinātnes izpētē vai publiskās runas veidā sniedz interesentiem prezentācijās, bet arī veicina vidusskolēnu iemaņu un zināšanu pilnveidošanu fizikas mācību stundu ietvaros, kuras veiksmīgi pasniedzis ir mūsu pētnieks Artis Aberfelds.


2020. gada nogalē aktualizējās jautājums par Vēja turbīnu parku būvniecību un potenciālo elektromagnētisko traucējumu ietekmi radioastronomiskā pētniecībā, izmantojot IZI VSRC Irbenes teritorijā esošos radioteleskopus, par ko arī vadošie pētnieki sniedza plašu skaidrojumu publiskā veidā. Arī 2020. gada septembrī starptautiski atzītajā astronomijas zinātniskajā žurnālā Astronomy & Astrophysics iznākusi VSRC pētnieku Jura Kalvāna un Jura Roberta Kalniņa publikācija “Ledainu starpzvaigžņu putekļu atdzišana iztvaikojot. II. Būtiskie parametri”.


Gada izskaņā notika gaidītākais notikums - Ziemassvētku konference, kas notika vēl nebijušā formātā – attālināti. Konferencei varēja pieslēgties jebkurš interesents no jebkuras vietas pasaulē. Kā arī, paralēli notika Ventspils Augstskolas konference “Rītdienas augstskola”.


Lai arī ekskursijas 2020. gadā pa Irbenes kompleksu bija ierobežotas Valstī noteikto ierobežojumu dēļ, tas neliedza lielākajiem entuziastiem tomēr ierasties un iepazīties tuvāk ar radioteleskopiem un vispārējo Irbenes teritoriju. Kopā šogad ekskursiju piedāvājumu izmantojušas ap 3000 personām.


Lūk, krāšņi aizvadīts 2020.gads. Uzsākti vairāki jauni valsts finansētie, ERAF un Eiropas kosmosa aģentūras projekti, organizētas vairākas sapulces un semināri. Esam piedalījušies publicitātes pasākumos un atklājuši rakstu krājumu, kā arī svinējuši jubilejas. Esam lepni par to, ka esam veikuši unikālus pētījumus ar unikāli iegūtiem rezultātiem, lepni par jaunām sadarbības un attīstības iespējām Latvijā un Eiropā. Mēs, VSRC, esam lepni par katru mūsu sasniegumu un turpināsim attīstīties vēl plašākos mērogos ne tikai 2021. gadā, bet arī turpmāk.


Share by: