Blog Layout

Projekta “Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai” aktualitātes

okt. 10, 2023

Sadarbojoties Ventspils Augstskolas (VeA) un Dārzkopības institūta (DI) pētniekiem, jau trīsdesmit trīs mēnešus tiek īstenots Latvijas Zinātnes padomes finansēts projekts “Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai” (turpmāk – IMDS).  Projekts tuvojas noslēgumam un ir jāatskatās uz līdz šim paveikto.

Projektā IMDS iesaistītie pētnieki un programmētāji ir aktīvi strādājuši - piedalījušies konferencēs, kurās referējuši par pētījuma rezultātiem, kā arī gatavojuši publikācijas. Žurnāla “Studies about Languages” (indeksēts Scopus, Erih Plus, EBSCO) 42. numurā, kas izdots 2023. gada 30. jūnijā (https://www.kalbos.ktu.lt/index.php/KStud), ir publicēti šādi projekta pētnieku zinātniskie raksti:

1.   Jānis Veckrācis “Linguistic scenery in Latvian botany textbooks (1880s-1940s): Stable and varying features”

2.   Arturs Stalažs, Karina Šķirmante, Silga Sviķe, Gints Jasmonts, Roberts Ervīns Ziediņš “Experience of design and development of a new open access interactive multifunctional databalse management system for special lexis of biology”

3.   Linda Ozola-Ozoliņa, Silga Sviķe “Latvian environmental term purvs Problems and solutions in Latvian-English-Latvian translations of helonyms”


Šajā numurā publicēti arī projektā IMDS organizētās konferences “Lingvistiskā daudzveidība, terminoloģija un statistika” (Linguistic Diversity, Terminology and Statistics), 03.-04.11.2022. (https://www.virac.eu/ldts), pārējo dalībnieku pētījumu rezultāti, kas apkopoti zinātniskos rakstos. Savukārt konferences plenārreferentes Dr. philol. Marijes Vahkovas (Marie Vachková) raksts par šo konferenci ir publicēts Čehijā izdotajā žurnālā "Jazykovědné aktuality" (https://www.jazykovednesdruzeni.cz/wp-content/uploads/2023/07/JA-1_2_23_TISK.pdf ).


Projekta zinātniskā vadītāja, projekta pētniece Dr. philol. S. Sviķe no 27. līdz 29. septembrim ar pētījumu “Latvian Plant Names of the Genera Sambucus and Syringa in Historical Dictionaries and Other Lexicographic Sources for Translation” piedalījās Otrajā Eirāzijas Tulkošanas kongresā “Translation Through Intermediary Language”, kas notika Erevānas Valsts universitātē (https://old.ysu.am/etc/en/); kongresu organizēja Erevānas Valsts universitāte (Armēnija) un Veronas universitāte (Itālija).


Publicēšanai tiek gatavoti galvenie projekta nodevumi – organismu nosaukumu uzkrāšanas un pētniecības datubāze (Bioleksipēdija.lv) ar dažāda veida sistēmā īstenotām datu izguves, statistikas apkopošanas un attēlošanas funkcijām, kā arī daudzvalodu tulkojošā botānikas terminu vārdnīca.


 Iepriekšējos trīs mēnešus sistēmas izstrādes darba grupa darbojās pie hierarhiskās statistikas un drošas reģistrācijas funkcionalitātes ieviešanas, kā arī veica sistēmas mikrotekstu tulkošanu angļu valodā. Atlikušajos projekta izpildes mēnešos sistēmas izstrādē iesaistītie programmētāji un pētnieki darbosies pie administratora paneļa pabeigšanas un sistēmas publicēšanas ar domēna nosaukumu bioleksipedija.lv.


Aktīvi turpinās datu ievades darbs. Līdz šim sistēmā ievadīti 151 287 dažādu organismu taksonu nosaukumi no 8524 bibliogrāfiskajiem avotiem, tādējādi veidojot 558 962 sasaistes organismu nosaukumu modulī (zinātniskie, vietējās valodas un slimību nosaukumi), kas veido 93,16 % no projekta pieteikumā noteiktā sasaistīto vienību skaita.

  

Projekta finansētājs ir Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts "Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai". Nr. lzp-2020/1-0179.


Share by: