This web page is created within BALTICS project funded from the European Union’s Horizon2020 Research and Innovation Programme under grant agreement No.692257.
Projekti
Projekti ieviešanas stadijā
Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai (Smart complex of information systems of specialized biology lexis for the research and preservation of linguistic diversity (IMDS) )
2021. gads –
Sadarbības partneris
APP “Dārzkopības institūts”
Projekta mērķis ir izstrādāt atvērtas piekļuves interaktīvu un daudzfunkcionālu datu pārvaldības informācijas sistēmu ar datu glabāšanas, kārtošanas un meklēšanas funkciju, tādējādi iegūstot statistikas datus lingvistiskās un terminoloģijas daudzveidības pētniecībai.
Latvijas Zinātņu Grants
Projektā ir paredzēts veikt šādus uzdevumus:
1) Datu apkopošana un apstrāde izstrādātajā sistēmā;
2) Izstrādātajā sistēmā apkopoto un iegūto datu apstrāde un analīze zinātniskajos pētījumos;
3) Izstrādātās sistēmas papildu funkcionalitātes uzlabošana (iespēja iekļaut papildu datubāzes un datu izguvi);
4) Pētījuma rezultātu izplatīšana - zinātnisko rakstu sagatavošana un publicēšana, dalība konferencēs.
Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai (The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects)
2020. gads –
Projekta mērķis ir izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā.
Projekta aktivitātes:
1) Radioviļņu izkliedes efekta pētījumi, balstoties uz asteorīdu, komētu un kosmisko atlūzu novērojumu rezultātiem;
2) Jaunas metodikas izveide, metodikā apvienojot daudzpozīciju radara-VLBI metodes un bistatiskās pozīciju metodes, papildinot tās ar izkliedes efekta metodi un pielietojot datu asptrādes metodes;
3) VLBI kompleksa kalibrācija, izmantojot gan dabiskus radio avotus, gan mākslīgos augsti orbitālos pavadoņus;
4) Izstrādātās metodikas pārbaude starpplanētu telpas novērojumos, kā objektus izvēloties starpplanētu zondes (piemēram, ExoMars un MarsExpress) un Lagranža punktos esošās kosmosa stacijas (piemēram, Spektr-RG un Gaia).
5) Vadlīniju izstrāde Zemes bāzētai bistatiska radara sistēmas izveidei, iekļaujot darbības frekvenču optimizācijas ieteikumus, sarakstu ar pieejamajiem Zemes bāzēto radariem un potenciāli novērojamos kosmosa objektus sistēmas verificēšanai.
Kompleksie Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumi (Complex investigations of the small bodies in the Solar system)
Realizētie projekti
VSRC LOFAR stacijas datu pārvaldības un apstrādes iespēju izpēte
21.08.2019 - 31.12.2019
ASTRON
Izveidot LOFAR pēc-korelācijas datu apstrādes metodiku VSRC, iekļaujot gan ILT tīklā, gan vienas stacijas režīmā veikto novērojumu datu pārvaldības un apstrādes metodikas realizāciju kā programnodrošinājumu, kas ļautu pārvaldīt, novērtēt, automatizēti apstrādāt LOFAR datus.
VeA iekšējais projekts
Projekta uzdevumi:
- Metodikas izveide (instrukciju un rekomendāciju veidā) LOFAR pēc-korelācijas datu apstrādei VSRC – gan ILT tīklā, gan vienas stacijas režīmā veikto novērojumu gadījumos.
- Automātisku LOFAR datu ieguves un apstrādes palīgrīka izveide. Palīgrīks veiks 1) konfigurāciju un datu atlasi – parametru definēšanu konfigurāciju failā, parametru pārbaudi, vajadzīgo datu atlasi un lejupielādi, kā arī veiks datu kvalitātes un datu iegūšanas ātrumu pārbaudi; 2) secīgu rutīnas uzdevumu startēšanu; 3) datu apstrādes laikā iegūto rezultātu attēlošanu.
Mobilās lietotnes prototips - juridisko pamatterminu (saistību tiesības) tulkojošais un skaidrojošais latviešu–vācu-latviešu glosārijs (projekts „JPG”)
- teorētiskās literatūras par pētāmo tēmu apzināšana, izpēte un analīze; arī starptautiskās pētniecības pieredzes apguve;
- kritēriju izstrāde pamatterminu atlasei;
- speciālās literatūras un tiesību aktu avotu apzināšana un paralēlo tekstu apkopošana, atlase un analīze pamatterminu atlasei;
- pamatterminu, to definīciju un piemēru atlase un analīze latviešu un vācu valodā;
- šķirkļu parauga izstrāde mobilajai lietotnei;
- mobilās lietotnes prototipa izstrāde;
- apgūtā pamatterminu kopuma, kā arī mobilās lietotnes, izvērtējums, apraksts, testēšana un aprobācija.
Jaunā botāniskā vārdnīca: leksikogrāfiskā materiāla papildināšana un mobilās lietotnes prototipa modernizācija (projekts „JBV II”)
- Teorētiskās literatūras par pētāmo tēmu apzināšana, izpēte un analīze; arī starptautiskās pētniecības pieredzes apguve.
- Lietotnes saskarnes izstrāde angļu, krievu un vācu valodā, tādējādi paplašinot vārdnīcas iespējamo lietotāju loku (pašreiz mobilās lietotnes protitipa saskarne ir latviešu valodā).
- Vārdnīcas vizuālās daļas papildināšana ar 1-2 jaunām sadaļām (piem., lapas uzbūve), sagatavojot attēlu un terminus ar ekvivalentiem vārdnīcā sastatītajās valodās.
- Automātiski izgūto definīciju analīze.
- Jauno šķirkļu atlase: vārdnīcas pamatdaļas terminu kopuma papildināšana ar 50-100 jauniem šķirkļiem.
- Sinonīmijas attēlojuma risināšana ar tehnoloģiskiem paņēmieniem; šķirkļu materiāla papildināšana ar sinonīmiem.
- Vārdnīcas ievaddaļas papildināšana ar saitēm uz publikācijām, rakstiem par saistītām tēmām.
- Iekšējo atsauču (vārdnīcas iekšienē: no terminiem uz attēliem un otrādi) pievienošana vārdnīcas pamatmateriālam.
- Fotogrāfiju pievienošana vārdnīcas valodas materiālam (atsevišķiem šķirkļiem).
- Semantiskās meklēšanas funkcijas izstrāde (ģints un sugu saiknes attēlošanai) un pievienošana lietotnes prototipam Iespējamo finanšu līdzekļu robežās).
Divu un vairāku elementu interferometra un radio astronomisko datu apstrādes centra izveides VSRC iespēju izpēte (TorIn)
- Interferometra izveide RT-16 – RT-32 – Torun un testa novērojumu izpilde.
- Novērojumu datu pirmsapstrāde, korelācijas metodikas realizācija.
- KANA korelatora uzlabojumi un radio astronomisko datu apstrādes centra izveide VSRC.
- Izveidojamā interferometra ekspluatācijas iespējamo zinātnisko virzienu apkopošana un Projekta atskaišu gatavošana.
Jauna botāniskā vārdnīca: leksikogrāfiskā koncepcija
Priekšizpēte par Zemes tālizpētes satelītu monitoringu un orbītu elementu noteikšanu izmantojot VSRC un VeA liela mēroga infrastruktūru
Daudzfunkcionālie materiāli un kopozīti, fotonika un manotehnoloģijas (IMIS2)
Antenu uzvadīšanas sistēmas precizitātes optimizācijas pētījumi balstīti uz VSRC Irbenes radioteleskopu kompleksa tehnisko bāzi (KC1)
- Veikti eksperimentāli novērojumi, kas ļautu pārbaudīt antenas vadības sistēmas jaunās funkcijas, savāktu informāciju par antenas parametriem kustības laikā un pārbaudītu jaunos kustības algoritmus.
- Izmantojot antenas parametrus kustības laikā izanalizēta antenas kustība, identificētas vietas, kur kustības laikā rodas lielākās svārstības un noteikti antenas maksimālie kustības ātrumi.
- Izstrādātas papildus vadības moduļa komandas, kas ļauj nosūtīt antenai izsekošanas komandas noteiktā laikā pēc grafika faila.
- Veicot objektu izsekošanu var novērot lielas antenas svārstības brīžos, kad antena sasniedz mērķa koordinātes dēļ lielajiem ātruma lēcieniem, kas rodas no tā, ka antena ļoti strauji pāriet no kustības maksimālajā ātrumā uz kustību mērķa ātrumā. Lai novērstu šīs svārstības tika izstrādāts jauns kustības algoritms, kas sastāda antenas kustības trajektoriju, kas nodrošinātu mērenāku pāreju uz mērķa ātrumu.
- Radioteleskopa RT-32 primārā un sekundārā spoguļa formas pētījumi.
- Izstrādāts jauns antenas uzvadīšanas algoritms objektu izsekošanai, kas nodrošina mērenāku uzeju uz objekta koordinātēm un kuram vajadzētu samazināt antenas svārstības objektu izsekošanas laikā.
- Izstrādāts uzvadīšanas programmatūras kompleksa Field System papildus modulis, kas implementē specifisku komandu pārsūtīšanu uz antenas vadības datoru, izmantojot TCP protokolu.
- Staru trasēšanas modeļa pilnveide, izmantojot precizētās spoguļu formas.
- Vienotās vadības sistēmas uzlabojumi, tai skaitā interfeisa (starp esošo un jauno) monitoringa ziņojumu sinhronizācija.
VSRC pētījumi, izmantojot Irbenes radioteleskopu kompleksu. Aktivitāte Nr. 1. Radara daudzantenu novērojumu tehnoloģiju pilnveidošana – novērojumu veikšana, datu apstrāde un rezultātu interpretācija.
- Projekta izpildes laikā tika sagatavoti un nolasīti referāti par radar-VLBI novērojumiem un rezultātā iegūto datu apstrādi.
- Projekta laikā ir izveidots programmrisinājums, kas var veikt vāju signālu detektēšanu un ātru signālu izmaiņu detektēšanu novērojumu datos tieši Zemei tuvo objektu gadījumos.
- Projekta izpildes laikā tika sagatavots projekta “Developing Observation Methods of Near Earth objects: satellites, space debris and asteroids on radio and optical wavelengths” pieteikums 2014. gada fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursam. Projektā pieteikumā tika iekļautas tādas zinātniskās institūcijas kā VeA VSRC, LU AI, RTU Būvn.fak.
- Projekta izpildes laikā tika veikta zinātniskās periodikas – žurnālu un rakstu regulāra izpēte, ar mērķi apzināt jaunākās tendences projekta pētījumu virzienos.
- Datu (ciparota radio signāla) pirmsapstrāde tika veikta attiecībā uz vairākiem ar radar-VLBI metodi novērotiem tuvā kosmosa objektiem, lielu vērību veltot DA14 asteroīda novērojumu rezultātiem.
- Tika sagatavots pārskats par apstrādē iegūtajiem rezultātiem diviem objektiem: 2013. gada 15.-16. februārī novēroto asteroīdu DA14 2014 un 2013. gada 12. un 13. novembra novērojumiem.
- Projekta izpildes laikā tika turpināts darbs pie pavadoņu orbītu aprēķināšanas metodikas, kroskorelācijas un mērījumu veikšanas.
NEXPReS
- 2012. gadā tika izveidoti programrisinājumu moduļi, kas veic SFXC autokorelācijas rezultātu monitoringu, tai skaitā rezultātu nolasi no SFXC, to pārsūtīšanu un attēlošanu uz LifeRay tehnoloģijas bāzes izveidotajā “Darba plūsmas vadītājs” programrisinājumā. Papildus tika izveidoti programrisinājumi klāstera MPI skaitļošanas mezglu noslodzes monitoringam un MPI skaitļošanas mezglu parametru failu ģenerēšanai SFXC korelatoram, un programrisinājums, kas veic automātiskas VLBI novērojumu sesijas datu pārsūtīšanas un apstrādes vadību vairāku antenu gadījumā.
- 2013. gadā projekta ietvaros tika veikti NordNet platjoslas interneta līnijas monitoringa testi.
- VeA un VSRC projekta laikā ir piedalījies reālā laika eVLBI novērojumos gan kā stacijas (RT32), gan kā apstrādes centrs (SFXC uz VeA klāstera).