Blog Layout

Noslēgta projekta "Mobilā ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas un uzpildes kompleksa prototipa izstrāde - H2-Compression" (KC-PI-2020/35) 1.kārta.

okt. 01, 2020

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūta "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs" (VSRC) pētnieki 2020.gada 30. septembrī noslēdza Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) darbības programmas 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.2. pasākums “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” projekta 1. kārtu. 

Projekta “H2-Compression" pirmajā kārtā veica produkta tehniski ekonomisko priekšizpēti un komercializācijas stratēģijas izstrādi.


Šīm aktivitātēm bija paredzēti 6 mēneši (01.04.2020-30.09.2020), kuru ietvaros tika veikti šādi uzdevumi:


●      Iepriekšējo pētījumu rezultātu sistematizēšana.

●      Padziļināts izstrādātās tehnoloģijas pielietojuma novērtējums.

●      Materiālo un tehnisko resursu analīze tehnoloģijas novešanai līdz TRL7 (8) stadijai.

●      Ārējo ekspertu apzināšana.

●      Komercializācijas stratēģijas izstrāde.

●      Gala produkta orientējošās cenas novērtējums, balstoties uz tehnoloģiskā risinājuma un tirgū esošiem produktiem.



Projekta 1.kārtas beigās tika sagatavots un iesniegts projekta pieteikums 2. kārtai. Gadījumā, ja pieteikums tiks atbalstīts, VSRC pētniekiem būs iespēja izstrādāt jaunu, inovatīvu tehnoloģisko risinājumu gāzveida ūdeņraža hidrauliskai saspiešanai un izveidot iekārtas laboratorijas prototipu.


Projekta realizācijas procesā plānots atrisināt šādus uzdevumus:


●      Ar ūdeņraža gāzi saderīga šķidruma izvēle, ko var izmantot kā darba šķidrumu ūdeņraža saspiešanai.

●      Iekārtas temperatūras režīma izmaiņu izpēte gāzes saspiešanas laikā.

●      Spiediena palielināšanās intensitātes izpēte atkarībā no hidrauliskā sūkņa darbības režīma.

●      Jaudas un enerģijas patēriņa noteikšana noteikta tilpuma gāzes saspiešanai.

●      Materiālu izvēle kompresora un tvertņu ražošanai saspiesta ūdeņraža glabāšanai ar augstu saspiešanas pakāpi 35–70 MPa.



Lai ūdeņradi piegādātu patērētajam, to jāiepilda tvertnēs, pirms tam saspiežot vai sašķidrinot, un pēc tam jātransportē līdz uzglabāšanas vietai. Projekta ietvarā tiks pētīts tikai ūdeņraža uzpildīšanas un sagatavošanas transportēšanai posms. Projekts ir paredzēts kā lietišķs pētījums, kura mērķis ir iegūt jaunas zināšanas un prasmes inovatīva tehnoloģiskā risinājuma izstrādei gāzveida ūdeņraža saspiešanai un saspiešanas tehnoloģijas prototipa izveidošanai. Piedāvātās metodes novitāte ir tā, ka risinājums, kas ir pārbaudīts citu gāzu saspiešanas procesā, tiks pielāgots ūdeņraža saspiešanai. Izstrādātajā tehnoloģijā zema spiediena ūdeņraža gāzi saspiež, piepildot cilindru ar šķidrumu un iesūknējot gāzi citā cilindrā, kur tas uzkrājas un palielina spiedienu. Šī risinājuma priekšrocība ir salīdzinoši neliels kustīgu un berzējošu daļu skaits, kā arī gāzes saspiešanas pakāpes palielināšanai tiek izmantoti divi vai vairāki saspiešanas posmi.


“H2-Compression" projekta komanda jau ir aktīvi runājusi ar nozares pārstāvjiem un nodrošinājusi gan pirmo sadarbību tehnoloģiju izstrādē, gan komercializācijā. Nozīmīgs projekta kvalitātes signāls ir LatBAN (Latvian Business Angel Network jeb Latvijas Biznesa eņģeļu asociācija) veiktais projekta novērtējums. LatBAN izprot vispārējās pārmaiņas enerģētikā un atbilstošo ES "Zaļā kursa” stratēģiju, kur ūdeņradim ir paredzēta būtiska loma. 


Runājot par tehnoloģiju attīstību, komanda ir izveidojusi sakarus ar vadošajiem uzņēmumiem Latvijā gan veiksmīgai projekta 2.kārtas īstenošanai, gan iespējamai tehnoloģijas komercializēšanai. SIA "INDUCONT” ir parakstījusi nodomu memorandu sadarboties projekta īstenošanā projekta izpildes laikā, kā arī pēc tam ar iespējām tehnoloģiju komercializēt. “INDUCONT” ir tirgus līderis Latvijā hidraulisko sistēmu komponenšu piegādē, kā arī ar to saistīto liela mēroga inženiertehnisko pakalpojumu sniegšanā. Turklāt “H2-Compression” komanda saņēma atbalstu no Latvijas tirgus līderiem “Latvo”. AS “Latvo” ir eksperti tehniskās dokumentācijas projektēšanā un izstrādē, kā arī dažādu elektrisko un elektronisko ierīču ražošanā, sākot no ražošanas mazā sērijā līdz rūpnieciskajai ražošanai, un LATVO rīcībā ir darbam nepieciešamās iekārtas un infrastruktūra. Uzņēmums paredz, ka elektrifikācija un ūdeņraža izmantošana nākotnē radīs sinerģiju un prognozē nozares attīstību, un ir izteicis vēlmi sadarboties ar “H2-Compression” projektu.


Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteris Latvijā arī ir iepazinies ar “H2-Compression” projektu un izteicis atbalstu projekta realizācijai, izprotot ūdeņraža nozares izveides nozīmi Latvijā un to, kā elektromobilitāte un ūdeņraža enerģija papildinās viena otru.

Share by: