Blog Layout

Noslēgusies starptautiskā konference BAASP 2021

okt. 11, 2021

No 23. – 24. septembrim Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) rīkoja septīto starptautisko konferenci “Lietišķā astroinformātika un kosmisko datu apstrāde Baltijā”/ „Baltic Applied Astroinformatics and Space data Processing” (BAASP 2021).

BAASP 2021 ir Baltijas reģiona gan lietišķa, gan zinātniska rakstura konference, kurā piedalīsies ar prezentācijām zinātnieki no Latvijas, Krievijas, Ukrainas, Somijas, Polijas, Zviedrijas, Nīderlandes, Itālijas, Ēģiptes, Indijas  un Grieķijas. Konferencē tiks apspriestas aktuālas problēmas astrofizikā,  ar kosmosa pētniecību saistītas problēmas informācijas un datu apstrādē, tajā skaitā tās, kas attiecas uz uz Zemei tuvās telpas  dabisko un mākslīgo kosmisko ķermeņu pētījumiem. Daļa prezentāciju būs veltīta arī astronomisko un radio astronomisko instrumentu modernizēšanai un pilnveidošanai. 


BAASP 2021 pastāvošo epidomoloģisko ierobežojumu dēļ notika online formatā izmantojot Zoom platformu. Konferences ietvaros tika prezentēti 38 ziņojumi, no tiem 32 prezentācijas un 6 online-plakāti. Iespēju reģistrēties konferencei izmantojuši 117 dalībnieki. Tā kā konference tika organizēta divu dienu ietvaros, tad arī katrā dienā bija dažāds kopējais dalībnieku skaits, piemēram, 23. septembrī tie bija 63 dalībnieki, savukārt, 24. septembrī - 60 dalībnieki. Interesanti, ka pateicoties iespējai piedalīties konferencē attālināti, tajā piedalījās ievērojams skaits dalībnieku no visai tālām zemēm, kā piemēram, no Japānas un Indijas un pat no salīdzinoši tuvām zemēm, kā piemēram, Grieķija un Nīderlande.


Jāvērš uzmanība arī uz to, ka BAASP 2021 deva iespēju ne tikai iepazīties ar ziņojumiem (publicētās dalībnieku ziņojumu prezentācijas atrodamas arī IZI VSRC mājaslapā - šeit), bet arī, tā sniedza iespēju tās dalībniekiem dibināt jaunas sadarbības iespējas. Piemēram, IZI VSRC vadošais pētnieks un BAASP 2021 organizatoriskās komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladislavs Bezrukovs norādījis, ka pateicoties konferencei Ventspils Augstskolas pētnieki varēja paradīt sabiedrībai savus jaunos zinātniskos rezultātus radioastronomijā un astronomija, parādīt VSRC infrastruktūras attīstību par pēdējiem gadiem. Bija interesanti paklausīties kādus atklājumus izdarīja pētnieki no citiem pasaules institūtiem un observatorijām, ar kuriem izveidojusies jau vairāku desmitu gadu sadarbība.  Piemēram, konferencē piedalījās  pārstāvji no JIVE institūta (Nīderlande), Lundas Observatorija (Zviedrija), Odesas astronomiskās observatorijas un Ukrainas Nacionālās Zinātņu akadēmijas Radioastronomijas institūta (Ukraina) un no Nižnij Novgoroda Radiofizikas pētniecības institūta (Krievija). Lielu iespaidu atstāja prezentētāji par Ukrainas un Grieķijas veco telekomunikācijas antenu pielāgošanu radio astronomiskajiem uzdevumiem, ka arī vairāku tūkstošu Indijas studentu iesaiste astronomisku datu apstrādes procesā un asteroīdu meklējumos (ziņotājs no Radžastānas valdības Zinātnes un tehnoloģiju departamenta). Konferences laikā notika diskusijas par mākslīgā intelekta pielietošanas iespējam radio astronomisku datu apstrādei. Konferences nolasītie referāti prezentācijas veidā būs pieejami konferences mājas lapā. 


Konferences dalībniekiem tika piedāvāta unikāla iespēja piedalīties virtuālā tūrē pa VSRC radioteleskopiem, un virtulās tūres ietvaros pat uzkāpt uz radioteleskopa RT-32 augstāko punktu - antenas primarā fokusa platformas - vairāk kā 50 m augstumā, kā arī, apmeklēt novērošanas bāzes teritorijā vēl esošos Sarkanās Armijas atstātos pazemes tuneļus un, pat atgriežoties pagātnē, izsekot kā mainījušies radio teleskopi (apmēram) pēdējo 10  modernizācijas gadu laikā. 


Papildus tam, konferences dalībnieki saņēma konferences ietvaros izstrādātus suvenīrus - Ziņojumu kopsavilkumu brošūru (iepazīties ar Ziņojumu kopsavilkumu brošūras saturu iespējams IZI VSRC mājaslapā - šeit. )  un Foto rāmīti, kurā iekļauts IZI VSRC RT-32 attēls (skatīt zemāk), kā arī konferences dalības sertifikātu. 

Uz konferencē notikušo ziņojumu pamata veidotie zinātniskie raksti tiks publicēti zinātniskajos žurnālos „Latvian Journal of Physics and Technical Sciences” un

„Astronomical and Astrophysical Transactions” (AApTr).



Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009)   kopējās izmaksas ir 266 721,77 euro, plānotais Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonda apjoms ir 85,00% no attiecināmajiem izdevumiem, un valsts finansējuma apjoms ir 15% no attiecināmajiem izdevumiem.


Share by: