Blog Layout

Par projekta “Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai” pirmajā īstenošanas gadā paveikto

janv. 14, 2022

Pagājis projekta “Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai” (IMDS) īstenošanas pirmais gads, kad ir iespēja atskatīties uz paveikto. Pirmajā projekta īstenošanas gadā regulāri notikušas projekta partneru no Dārzkopības Institūta un Ventspils Augstskolas fakultātēm tiešsaistes sanāksmes, kurās aktīvi diskutēts par izstrādājamās informācijas sistēmas, kas paredzēta organismu un bioloģijas terminu uzkrāšanai un pētniecībai, moduļu pilnveidi, uzlabošanu un datu ievadi tajā.

Pirmajā gadā ir izstrādāts datu ievades un pārvaldības modulis, kas ļauj pētniekiem ievadīt un rediģēt organismu nosaukumus no dažādiem izdevumiem un tos sasaistīt ar atbilstošajiem bibliogrāfiskajiem avotiem. Lai nodrošinātu IMDS ātrdarbību izpildes laikā, sistēma sastāv no divām daļām — aizmugursistēmas (back-end), kas izstrādāta, izmantojot Spring satvaru, un priekšgalsistēmas (front-end), kas izstrādāta, izmantojot React tehnoloģiju. Dati tiek glabāti datubāzē, izmantojot MySQL serveri. Projekta pirmā īstenošanas gada ceturtajā ceturksnī IMDS izstrādātāju darba grupa aktīvi darbojās pie organismu nosaukumu un saišu rediģēšanas funkcionalitātes nodrošināšanas un skatu vizualizācijas uzlabojumiem. Pašreiz notiek ļoti aktīvs datu ievadīšanas darbs galvenokārt moduļos, kuros organismu nosaukumi latviešu valodā un to ekvivalenti citās valodās ir sasaistīti ar zinātnisko jeb latīnisko nosaukumu, kā arī modulī, kurā organismu nosaukumi ir bez šādas sasaistes. Lai nodrošinātu precīzu datu ievadi, tā galvenokārt tiek veikta manuāli, tomēr tiek arī pētīti risinājumi un īstenoti algoritmi ļoti apjomīgu enciklopēdiju, vārdnīcu un citas speciālās literatūras apstrādei, izmantojot OCR (Optical Character Recognition) algoritmus.


Pašreiz datubāzē jau ir ievadīti 40350 organismu nosaukumi no 266 bibliogrāfiskajiem avotiem. Kā nākamais darba uzdevums ir iecerēta datubāzes terminoloģijas moduļa un augu šķirņu nosaukumu apkopošanas moduļa izstrāde. Jāatzīmē, ka Latvijā patlaban nav vienota digitāla augu šķirņu reģistra, kas būtu ļoti noderīgs dažādu dekoratīvo augu šķirņu apkopošanai. Šāds apkopots materiāls noderētu gan selekcionāriem un dārzkopjiem, gan arī tulkotājiem, kuriem ir jātulko teksti šķirņu reģistrēšanai starptautiskos reģistros, gan arī jebkuram interesentam, kas strādā gan ar pašiem augiem, gan arī ar dokumentāciju un citu literatūru saistībā ar šo jomu.


Projekta dalībnieki 2021. gada otrajā pusē ir uzsākuši darbu konferences organizēšanā un sagatavojuši aicinājumu piedalīties projektā iecerētajā Ventspils Augstskolas un Dārzkopības institūta organizētajā starptautiskajā starpdisciplinārajā zinātniskajā konferencē „Lingvistiskā daudzveidība, terminoloģija un statistika", kas norisināsies 2022. gada 3.–4. novembrī tiešsaistē. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir šā gada 31. jūlijs. Detalizēta informācija par konferenci ir pieejama tīmekļvietnē https://www.virac.eu/ldts.

   

Pētījuma finansētājs ir Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts Nr. lzp-2020/1-0179 "Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai". 

Proj. Nr. lzp-2020/1-0179.


Share by: