Blog Layout

Studenti izveido stratosfēras zondi “IRBE-5”

janv. 14, 2022

Ventspils Augstskolas Informācijas un tehnoloģiju fakultātes, profesionālas bakalaura studiju programmas “Elektronikas inženierija” 3. kursa studenti studiju ietvaros īsteno projektu par stratosfēru zondi “IRBE-5”.

Viens no studiju programmas “Elektronikas inženierija” mācību mērķiem ir gūt jaunas zināšanas, veidojot mūsdienīgas elektronikas iekārtas. Apvienojoties komandā, deviņi studenti: Rodrigo LaurinovičsMareks KrišjānisJēkabs StikānsDeniss BeļinskisRalfs JātnieksVitālijs ZapānsAlekss GolovčenkoAleksandra Smirnova un Eleonora Harčuka augstskolā iegūtās zināšanas un prasmes izmantojuši stratosfēras zondes misijas “IRBE-5” izstrādē, pierādot savas spējas un reizē popularizējot Ventspils Augstskolas elektronikas inženierijas virzienu.

 

“IRBE-5” ir stratosfēras (11 – 50 km augstumā virs jūras līmeņa) zonde, kas tiks nogādāta atmosfērā aptuveni 20 līdz 25 km augstumā. Zondes derīgā krava sastāv no vairākām būtiskām apakšsistēmām: elektrobarošanas, sensoru, borta datora un komunikācijas.

 

Misijas tehniskais mērķis ir nodrošināt divvirzienu komunikāciju un modernizēt iepriekšējo sakaru apakšsistēmu, ļaujot zondei nosūtīt komandas no zemes bāzes stacijas, Ventspils Augstskolas amatieru radiostacijas. Tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu lietotāja kontrolētu zondi – derīgās kravas atdalīšanu no balona, kas aprīkota ar drošības izpletni. Savukārt zinātniskais eksperiments ir veikt ultravioletā starojuma mērījumus, lai novērtētu ozona molekulu blīvumu atmosfērā atkarībā no augstuma.

 

Lai sasniegtu ambiciozos mērķus, komandas pārstāve Eleonora Harčuka atzīst, ka jābūt aktīviem un zinātkāriem, kā arī mērķtiecīgiem, pozitīviem un izpalīdzīgiem. “Vienam otru atbalstot, ir vieglāk pārvarēt sarežģījumus. Mūsu komandai šī ir lieliska iespēja veidot gan elektroniku, gan pilnveidot komandas gara sadarbības prasmes, lai rezultātā iegūtu strādājošu iekārtu,” stāsta Eleonora.

 

Runājot par vēsturi, IRBE-5 ir jau piektā stratosfēras zonde, ko izstrādājuši studenti un citi interesenti, kuriem ir aizraušanās veidot elektronikas risinājumus. Iepriekš zondes tika veidotas starptautisko meteoroloģisko balonu sacensību “Global Space Balloon Challenge” ietvaros. Piemēram, 2017.gadā Ventspils Augstskolas elektronikas inženierzinātņu studenti izstrādāja projektu IRBE-3, kur jaunieši izveidoja jaunu, funkcionāli uzlabotu derīgās kravas kapsulas prototipu ar plānu, kur tas attiecībā pret saviem priekštečiem palielināja siltumnoturību kapsulas iekšienē. Savukārt derīgās kravas meklēšanai pēc tās piezemēšanās tika izmantotas pašu izgatavotas 434 MHz diapazona “Yagi-Uda” antenas, kas nodrošināja augstu virziena darbību.


Share by: