Projekta OMG aktualitātes

Projekta OMG aktualitātes

Autors Janis Gulbis 31 aug., 2021
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtā “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) 31. augustā noslēdzas nozīmīgs 3 gadus ilgs Latvijas Zinātnes padomes finansēts Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts Nr. lzp-2018/1-0170 “Organisko vielu evolūcija zvaigžņu un planētu veidošanās reģionos” (OMG).
Autors Janis Gulbis 29 jūn., 2021
Projekts OMG Ventspils Augstskolas vadošā viespētnieka A. Vasjuņina vadībā tiek īstenots kopš 2018. gada un noslēgsies 2021. gada augustā. Tajā tiek pētīti vairāki aspekti, kas ietekmē organisko savienojumu veidošanos kosmosā. Šis process ir nozīmīgs arī saistībā ar dzīvības izveidošanos uz Zemes. Tiek veikti gan astronomiskie novērojumi, gan teorētiski pētījumi – ķīmiskās modelēšanas aprēķini, lai papildinātu izpratni pasaules zinātnē par projekta tēmu.
Autors Janis Gulbis 07 apr., 2020
Latvijas zinātnes padomes granta projekta “Organisko vielu evolūcija zvaigžņu un planētu veidošanās reģionos” (turpmāk teksāt – OMG) ietvaros (Nr. lzp-2018/1-0170) 2020. gada 7. aprīlī augsta līmeņa žurnālā “Russian Chemical Reviews” iznāca vispusīgs pārskata raksts “Eksperimentāli un teorētiski pētījumi par fotonu izraisītām reakcijām cietajā fāzē starpzvaigžņu vidē” (“Experimental and theoretical studies of photoinduced reactions in the solid phase of the interstellar medium”). “Russian Chemical Reviews” ir indeksēts Scopus un Web of Science zinātnisko izdevumu datubāzēs ar ietekmes faktoru virs 4,5; žurnāls aplūko veiksmīgus pētījumus un būtiskus jautājumus modernajā ķīmijā. Žurnāla izdevniecības IOP redakcijas kolēģija šo rakstu izraudzījās izcelt starp citām publikācijām ar īpašu norādi uz žurnāla vāka. Minētā raksta autori (t.sk. OMG projekta vadītājs A. Vasjuņins) sniedz plašu pārskatu par jaunāko astroķīmijā un esošo stāvokli starpzvaigžņu vides fotonu ierosinātu cietās fāzes (t.i., putekļu daļiņu) reakciju laboratoriskajā modelēšanā. Tiek parādīts, ka starpzvaigžņu vides astroķīmiskajos modeļos jāņem vērā vairāku posmu procesi, tai skaitā fizikālā adsorbcija starpzvaigžņu vides gāzveida atomiem un molekulām, to difūzija pa kosmisko putekļu virsmu, heterogēnu katalīzi, fotolīzi, radiolīzi un reakciju produktu desorbciju, kā arī pašu putekļu graudiņu fotoķīmiskā evolūcija. Pārskatā aptvertais materiāls atklāj fotoķīmisko procesu divpusējo lomu sarežģītu organisku savienojumu veidošanā starpzvaigžņu vides apstākļos. Pārskata raksts sasniedzams internetā ar brīvu pieeju nākamos piecus mēnešus: https://iopscience.iop.org/journal/0036-021X
Share by: