Blog Layout

Projekts “Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas 3.kārta” (Nr. 1.1.1.4/17/I/010) tiek balstotīts uz VSRC attīstības stratēģiju 2016. – 2020. gadam.

jūn. 17, 2020

Projekts “Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas 3.kārta” (Nr. 1.1.1.4/17/I/010) tiek balstotīts uz VSRC attīstības stratēģiju 2016. – 2020. gadam. Projekts primāri tika paredzēts Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijai, īstenojot 2.modernizācijas kārtā neīstenotās darbības un sakārtojot radioteleskopu darbību. Īstenojot projektu, VSRC ir veicis vairāku plānoto iepirkumu priekšizpēti, konstatējot ievērojamu plānoto iepirkumu izmaksu pieaugumu, salīdzinot ar veikto priekšizpēti pirms projekta iesniegšanas. Lai sasniegtu projekta uzstādītos mērķus projekta finansējuma ietvaros, VSRC veica projekta darbību pārvērtēšanu, nosakot prioritārās projekta darbības, ierosinot veikt grozījumus projektā, kas paredz izmaiņas projekta darbībās un to pārfinansēšanā.
Maija mēnesī ar LR izglītības un zinātnes ministriju tika saskaņoti grozījumi projektā, kas paredz:
1. Attiekties no Multifunkcionālas mobilās laboratorijas iegādes (speciāli aprīkots mikroautobuss pēc Tartu observatorijas parauga) aerofoto un kosmisko avotu datu uztveršanai, datu pārraidei un kontrolmērījumu veikšanai u.c.” (turpmāk – Mobilā labortatorija), kura tika
paredzēta VSRC Tālizpētes nodaļas vajadzībām. Salīdzinot ar 2016. gadu, ir izmainījusies Tālizpētes nodaļas struktūra, pētniecības virzieni, kā arī vajadzības pēc infrastruktūras. Tālizpētes nodaļa veic specializēto metodoloģiju izstrādi tālizpētes datu pārveidošanai informācijas produktos, tālizpētes datu apstrādes metožu pētījumus, testēšanu un programmatūras izstrādi. Līdz ar to darbs ir saistīts ar datu apstrādes algoritmu un darbplūsmu izstrādi, nevis datu ieguvi. Šī iemesla dēļ ieguldījumi iekārtās tika veikti, lai stiprinātu skaitļošanas kapacitāti, iegadājoties darbstacijas ar grafiskajiem procesoriem un izdalot atsevišķu klāstera mezglu, kas piemērots dziļās apmācības metožu realizācijai. Liekot uzsvaru uz datu apstrādes metožu izveidi, mobilā laboratorija un bezpilota lidaparāta iegāde ir zaudējusi aktualitāti. Tālizpētes nodaļas pētījumu vajadzībām datus nodrošina ārējie piegādātāji, izmantojot savu infrastruktūru.
2. Atteikties no Īsas bāzes interferometrijas radioastronomiskās sistēmas vadības sistēmas inženiertehniskās infrastruktūras izveidošanai nepieciešamā aprīkojuma iegādes (abu RT saslēgšana vienotā mērījumu sistēmā ar vadības centru ar attālinātas vadības iespēju VeA). Salīdzinot ar projekta iesnieguma sagatavošanas brīdi, tehnoloģijas šajā jomā ir mainījušās un nepieciešamo rezultātu ir iespējams panākt ar citiem līdzekļiem, kas jau faktiski ir realizējams šobrīd. Īsas bāzes interferometrijas radioastronomiskās sistēmas vadības sitsēmas inženiertehniskās infrastruktūras izveidošanai nepieciešamā aprīkojuma un elektronisko komponenšu iegāde tikai nodrošina atsevišķu sistēmu redundanci, līdz ar to šīs darbības īstenošana nav prioritāra.
3. Atteikties no Uztverošās daļas RT-32 tālākās tehniskās modernizācijas iespēju izpētes. Kopš projekta iesnieguma iesniegšanas brīža VSRC ir jau patstāvīgi veicis šo izpēti, tādēļ to vairs nav nepieciešams veikt projekta ietvaros.
4. Atteikties no DBBC jaunās paaudzes iekārtu iegādes. Uz projekta iesniegšanas brīdi tika paredzēts, ka lai darbotos EVN tīklā (European very long baseline network), kura dalībnieks ir arī VSRC, šāda iekārta būs nepieciešama datu reģistrēšanai (šobrīd tiek izmantota iepriekšējās paaudzes DBBC iekārta), tomēr uz doto brīdi situācija ir mainījusies un EVN tīkla prasībās nepieciešamība pēc jaunās paaudzes iekārtas vairs netiek paredzēta, kā arī šāda iekārta vēl nav pieejam ražošanā. Nepieciešamo datu reģistrēšanu ir iespējams nodrošināt nepieciešamajā apjomā ar esošo infrastruktūru un šobrīd nav paredzams, vai nākotnē šāda prasība pēc jaunas iekārtas vispār būs, līdz ar to būtu nelietderīgi šobrīd tērēt līdzekļus šādas iekārtas iegādei.
 Veicot Projekta progresa izvērtējumu un plānojot tā īstenošanu atlikušajā laika periodā, Ventspils Augstskola un LR IZM vienojās neīstenot augstāk minētās četras darbības projekta ietvaros un tām plānoto finansējumu, kā arī īstenoto projekta darbību neizmantoto finansējumu, novirzīt to projekta darbību īstenošanai, kurām ir augstāka prioritāte. Viena no prioritātēm ir Platjoslas kriogēnā uztvērēja komponenšu iegāde VLBI un vienas antenas novērojumiem”, kuras īstenošanai nepieciešamās izmaksas ir būtiski augušas, Savukārt, lai projekta ietvaros iegādātās uztvērēju komponentes varētu atbilstoši uzstādīt, nepieciešama RT-32 uztvērēju kabīnes izveide, aizstājot esošo kabīni ar paplašinātu un jaunajām prasībām atbilstošu kabīni. Šobrīd radioteleskops RT-32 ir aprīkots ar relatīvi šauru uztvērēju kabīni, kas ļauj sekundārajā fokusā izvietot tikai vienu uztverošās aparatūras komplektu, tādējādi, ierobežojot uztveršanai izmantojamo frekvenču diapazonu. Apzinot tehniskās iespējas un radioastronomu vajadzības, kā arī attīstot sadarbību ar kosmosa industriju (Eiropas Kosmosa Aģentūra, Swedish Space Corporation sadarbības līgums), ir secināts, ka tuvākajā nākotnē būs nepieciešams paplašināt pielietojamo frekvenču diapazonu, ko var panākt uztvērēju kabīnē izvietojot vairākus aparatūras komplektus. Lai būtu iespējams šos aparatūras komplektus uzstādīt, ir nepieciešams veikt uztvērēju kabīnes paplašināšanu. Projekta sagatavošanas fāzē tika paredzēts veikt uztverošās daļas RT-32 tālākās tehniskās modernizācijas iespēju izpēti (projekta darbība Nr.1.5), kuru, kā iepriekš minēts, esam jau veikuši un šīs izpētes rezultātā ir secināts, ka viens no svarīgākajiem tālākas modernizācijas priekšnosacījumiem ir uztvērēju kabīnes paplašināšana, kas ļaus vienlaicīgi uzstādīt un operatīvi lietot vairākus uztverošās aparatūras komplektus vajadzīgajos darba frekvenču diapozonos.
Papipildus tam, projektu bija plānots īstenot līdz 2021.gada janvārim, taču globālā pandēmija ir būtiski ietekmējusi projeka gaitu, ņemot vērā, ka lielākā daļa potenciālo piegādātāju, kā arī VSRC sadarbības partneri, kas iesaistās VSRC attīstības veicināšanā, ir ārvalstu institūti un kompānijas, kuru resursi un rīcībspējas bija ļoti ierobežotas. Pašlaik VSRC strādā pie projekta grozījumiem, kas ļautu projekta īstenošanu pagarināt par sešiem mēnešiem – līdz 2021.gada jūlijam.  

Share by: