Blog Layout

VeA IZI VSRC pētnieki piedalījās zinātniskā konferencē “Solar Influences on the Magnetosphere, Ionosphere and Atmosphere 2023”

jūn. 19, 2023

   Laika posmā no 2023. gada 5. līdz 9. jūnijam Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūta “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs” (VeA IZI VSRC) pētnieki piedalījās starptautiskā zinātniskā konferencē “Solar Influences on the Magnetosphere, Ionosphere and Atmosphere, 15th Workshop 2023” un VeA IZI VSRC kopā ar Bulgārijas Zinātņu akadēmijas Kosmosa pētījumu un tehnoloģiju institūtu un Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Radioastronomijas institūtu organizētajā 2.darba seminārā “Bulgaria - Latvia - Ukraine Initiative for Space Weather Investigations”, kas notika no 4. līdz 9. jūnijam. Abi pasākumi norisinājās Primorsko, Bulgārijā.

  Konferences un darba semināra ietvaros tika izskatītās sekojošās tēmas:

      Saule un Saules aktivitāte, Saules vēja, magnetosfēras un jonosfēras mijiedarbība, Saules ietekme uz zemāko atmosfēru un klimatu;

      Saules ietekme uz biosfēru un litosfēru;

      Kosmosa laikapstākļu novērošanas instrumenti;

      Datu apstrāde un modelēšana.

Konferences tematika bija saistīta ar Ventspils Augstskolas īstenoto projektu “Vairāku viļņu garuma kvaziperiodisku pulsāciju pētījums Saules un zvaigžņu uzliesmojumos” (STEF), Nr. lzp-2022/1-0017.


Konferences un darba seminarā ietvaros VeA IZI VSRC pētnieki prezentēja referātus: D. Bezrukovs, V. Bezrukovs. “Microwave observations of the Sun in VIRAC”, Kolotkov D. “Non-adiabatic Coronal Seismology” un Ryabov M.I. Sukharev A.L., Sobitnyak L.I., Komendant V.G., Bezrukovs V., Šteinbergs J., Skirmante K., Orlyuk M.I. , Romenets A.O. “Application of power space radio sources observations and magnetometer measurements to study the global and regional response of extreme states of the Sun-Interplanetary Environment-Magnetosphere-Ionosphere system”. 

Konferences “Solar Influences on the Magnetosphere, Ionosphere and Atmosphere, 15th Workshop 2023” kopsavilkumi  tika nopublicēti konferences kopsavilkumu grāmatā.

            Pēdējo gadu laikā VeA IZI VSRC ir guvis ievērojamu pieredzi Saules mikroviļņu novērojumu veikšanā un tagad ir iespēja veikt regulārus Saules mikroviļņu spektrālos polarimetriskos novērojumus visam Saules diskam un atsevišķiem aktīvajiem reģioniem. Mikroviļņu emisija tiek novērota ar radioteleskopu RT-32, kas aprīkots ar daudzkanālu (12 frekvenču kanāli) spektrālpolarimetru 2,1-7,4 cm viļņu garuma diapazonā un ar abām cirkulārajām polarizācijām. Saules mikroviļņu polarizētās emisijas spektrālie novērojumi dod iespēju veikt tiešus plazmas parametru un magnētiskā lauka indukciju mērījumus augšējā hromosfērā un apakšējā vainagā dažādos augstumos. Tādējādi pašreizējos Saules mikroviļņu novērojumus varētu paredzēt dažu uzdevumu izpētei saistībā ar kosmosa laikapstākļu radīšanas problēmu. Referāts ir veltīts dažiem tehniskiem un metodoloģiskiem Saules novērojumu jautājumiem, ko īsteno VeA IZI VSRC. Tāpat prezentācijā aplūkotas iespējamās Saules fizikas problēmas, kuras varētu pētīt, pamatojoties uz mikroviļņu spektrālās polarimetrijas novērojumiem. Tiek apspriesta arī iespēja pētīt vainaga caurumus un vainaga caurumiem līdzīgus apgabalus (“dark coronal corridors”, “coronal partings”, “s-web”), kas saistīti ar vietējiem atklātiem magnētiskajiem laukiem, kurus varētu uzskatīt par lēnā saules vēja avotiem, kā arī mikroviļņu plūsmas svārstību analīze aktīvajos reģionos pirms saules uzliesmojumiem.


Plašākā informācija par konferenci un darba semināru (sanāksmi) pieejama zemāk noradītās tīmekļa vietnēs: 

      https://spaceclimate.bas.bg/ws-sozopol/ 

      https://en.virac.eu/initiative-for-space-weather-investigations


Papildus iepriekš minētajai informācijai, BLU darba semināra un sanāksmes ietvaros dalībnieki ierosināja formalizēt starptautisko sadarbību un noslēgt memorandu starp četrām iestādēm:


      Bulgārijas Zinātņu akadēmijas Kosmosa pētījumu un tehnoloģiju institūts;

      Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūts “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs”;

      Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Radioastronomijas institūts;

      Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Ģeofizikas institūts.


Uz doto brīdi memorands atrodas izstrādes procesā. 


 Minētās aktivitātes notika projekta “Vairāku viļņu garuma kvaziperiodisku pulsāciju pētījums Saules un zvaigžņu uzliesmojumos” (STEF), Nr. lzp-2022/1-0017 īstenošanas ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem.


Share by: