FSR aktualitātes

Projekta FSR aktualitātes

03 apr., 2022
Piedāvājam iepazīties ar rakstu no žurnāla "Zvaigžņotā DEBESS" 2022.gada PAVASARA numura par LZP projekta “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” (FSR) īstenošanu un sasniegumiem. Raksta autori: Nikolajs Dugins, Marija Nečajeva, Karina Šķirmante, Vladislavs Bezrukovs un Gints Jasmonts. Vairāk par projektu FSR - šeit. Vairāk par "Zvaigžņota DEBESS" - šeit.
29 dec., 2021
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” realizētais Latvijas Zinātnes Padomes granta projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” („The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”) ir noslēdzies 2021. gada 31. decembrī. Projekta mērķis bija izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā.
Autors Janis Gulbis 20 jūl., 2021
No 2020. gada decembra Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) tiek īstenots zinātniskais projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”, Nr. lzp-2020/2-0101 („The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”). Projektā tiek pētītas, izstrādātās un attīstītas jaunas radaru metodes, ar mērķi - precīzi noteikt Zemei tuvojošos asteroīdu un komētu atrašanās pozīcijas.  Viens no projekta uzdevumiem ir izpētīt pielietošanas iespējas jaunai un unikālai radara metodei, kas ir balstīta uz radio viļņu caurizkliedes efektu. Minētās metodes pamatā ir pielietots efekts, kas rodas, ja spilgts debess ķermenis apgaismo pētāmo ķermeni, līdz ar to enerģija tiek izkliedēta pa redzes līniju uz priekšu, tādejādi ievērojami pieaugot, salīdzinot ar atstaroto enerģiju. Izveidotā metode ļauj atklāt kosmosa objektus, neatkarīgi no tās formas, materiāla un starojuma intensitātes. “Caur-izkliedes” lokācijas metode tiek īstenota, ja apvieno radara VLBI tehnoloģiju un elektromagnētiskā starojuma izkliedes efektu, novērojumos iesaistot spilgtus kosmosa ķermeņus kā raidītājus. Pielietojot minēto metodi, var ievērojami palielināt atklāšanas varbūtību tiem ķermeņiem, kas rada draudus Zemei, kā arī metode ļauj palielināt novērošanas distanci, kurā novērojuma ķermenis tiktu identificēts. Pēdējo četru mēnešu laikā VSRC pētnieki strādā pie kosmosa objektu detektēšanas, pielietojot “caur-izkliedes” lokācijas metodi, tādejādi novērtējot metodes efektivitāti eksperimentālā veidā. Līdz 2021. gada jūlijam tika veiktas vairāk kā 15 eksperimentu sesijas, pielietojot Irbenes radio teleskopu kompleksu vienas stacijas režīmā un interferometra režīmā. Eksperimentos tika izmantoti RT-32 un RT-16 VSRC radio teleskopi (attiecīgi - izmantojot 32 metru un 16 metru paraboliskās antenas) un 1.6 GHz frekvenču joslas uztvērēji. Attēlā Nr.1. tiek attēlota eksperimenta darbības shēma. Eksperimentos kā starojuma avoti jeb raidītāji tika izmantoti Globālā navigācijas satelītu sistēmas (GNSS) GPS un Galileo pavadoņi. Eksperimentu laikā, pielietojot “caur-izkliedes” lokācijas metodi, tika izveidotas novērojumu līnijas "raidītājs - uztvērējs" (“raidītājs” - konkrēts navigācijas pavadonis, “uztvērējs” - Irbenes radio teleskopi), tādejādi tika identificēti dažāda izmēra kosmosa atlūzu objekti, kā arī Starptautiskā kosmosa stacija, kuras kopējā ģeometriskā platība ir aptuveni 400 m 2 .
Autors Janis Gulbis 25 nov., 2020
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” izplānotais - sagatavotais Latvijas Zinātnes Padomes (LZP) granta konkursa pieteikums Nr. lzp-2020/2-0101 “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”/„The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects” (FSR) ir ticis augstu novērtēts un finansiāli apstiprināts ar LZP 2020.gada 9.novembra lēmumu. Projekta mērķis ir izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā. Piedāvātā jaunā zinātniskā pieeja sniegs iespēju iegūt unikālus rezultātus, kas iegūti ar radar-detektēšanas tehniku, izmantojot bistatiskas sistēmas. Piedāvātās metodikas priekšrocība - tā var detektēt kosmosa objektus neatkarīgi no to formas un materiāla. Projektā tiks pētīts praktiskais pielietojums izstrādātajai metodei, kura veic novērojamā objekta koordinātu noteikšanu ar ļoti augstu precizitāti. Metodikas pārbaudē tiks iekļauta VLBI kompleksa kalibrācija, izmantojot gan dabiskus radio avotus, gan mākslīgos augsti orbitālos pavadoņus. Izstrādātā metode tiks pielietota, novērojot tuvās Zemes telpas objektus ar VSRC radioteleskopu kompleksu, tādejādi praktiski novērtējot metodes efektivitāti. Izstrādāto metodi varēs pielietot sistēmās, kas veic kosmisko draudu identificēšanu, un uzdevumos, kas saistīti ar kosmosa satiksmes organizēšanu pie arvien augošā objektu skaita. Projekta aktivitātes ir plānots īstenot laika posmā no 1.12.2020. līdz 31.12.2021., kopējais finansējums ir 100 389,00 eiro. Projektā kopumā ir plānots iesaistīt 5 zinātniskos darbiniekus, projekta vadītājs ir Ņižņijnovgorodas Radio fizikālā pētījuma institūta vadošais pētnieks Nikolajs Dugins, kurš ir jaunās metodikas autors un kuram ir vairāk kā 230 zinātniskās publikācijas un kompetence projekta pētījuma virzienos.
Share by: